Zrzut ekranu 2021-09-22 o 18.56.23

„Opowiadamy Polskę światu” w Argentynie. El Cronista publikuje artykuł Rogera Moorhouse’a, pt. „Nigdy uczciwie nie rozliczono tej wojny”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
„Opowiadamy Polskę światu” to projekt promocji polskiej historii zainicjowany przez Instytut Nowych Mediów. Jego kolejna edycja organizowana w rocznicę agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. realizowana jest przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.
„Relacje Polski z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie – na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie ta część państw UE, które zachowują się tak, jakby zupełnie chciały zapomnieć o przeszłości. Na zignorowanie tego wyzwania Polska nie może sobie pozwolić” – przestrzega Roger Moorhouse w artykule publikowanym w El Cronista.

Wybitny brytyjski historyk pisze: „Po wojnie historia była pisana głównie przez zwycięzców. Brytyjczycy, Amerykanie i Sowieci pisali swoje własne opowieści o zakończonej wojnie. Dodatkowo Zachód przyjął sowiecką narrację bezkrytycznie za sprawą popleczników międzynarodowej lewicy. W tym kontekście wszelkie próby uczciwej oceny wojennej historii Polski oraz polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów zostały skutecznie zagłuszone. Przez narrację zwycięzców nie udało się przebić nawet Polakom przebywającym na emigracji. Polska opowieść o wojnie mogła zaistnieć tylko w takim stopniu, w jakim była aprobowana przez komunistyczny reżim.

Artykuł w wersji polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej i francuskiej można również przeczytać na łamach magazynu „Wszystko Co Najważniejsze”: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/17-wrzesnia/

Wcześniejsze edycje “Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Artykuły z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja opublikowały tytuły w 62 krajach, w 22 językach.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama