Zrzut ekranu 2020-11-25 o 09.45.08

„Opowiadamy Polskę Światu”: Ukraińskie magazyny „Piotr i Mazepa” oraz „Leopolis.news” publikują artykuł prof. Wojciecha Roszkowskiego i Jana Rokity z okazji Święto Niepodległości 11 listopada

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„Piotr i Mazepa” oraz „Leopolis.news”, ukraińskie portale informacyjne opublikowały na swoich łamach artykuł polskiego filozofa Jana Rokity, pt. Jak różnie brzmią echa Wielkiej Wojny oraz tekst polskiego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Publikacja ukazała się w ramach projektu Instytutu Nowych Mediów, redakcji magazynu liderów opinii „Wszystko Co Najważniejsze” realizowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W eseju Jana Rokity czytamy, że poznanie najnowszej polskiej historii jest konieczne, aby zrozumieć aktualną politykę polskich władz. „Polska zatopiona jest w historii. Dzięki niej zrozumiemy, dlaczego właśnie w Polsce żyje i pracuje przeszło milion przyjętych tu z otwartymi rękami imigrantów ukraińskich, a na szczycie Unii Europejskiej polski premier zabiega (z sukcesem) o plan rozległego wsparcia gospodarczego dla Białorusi)”. Natomiast w tekście prof. Wojciecha Roszkowskiego czytamy, że umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach. „Skoro los Polski w dużym stopniu zależał od potężnych sąsiadów, którzy jej zaakceptować nie chcieli, często przypominanym dylematem historycznym Polaków było pytanie „bić się czy się bić?”, ale także pytanie drugie, które należałoby zadać przy okazji: „przystosować się czy nie?” lub też w czym i jak się przystosować, żeby nie zginąć”.

To kolejny projekt Instytutu Nowych Mediów i magazynu „Wszystko Co Najważniejsze” z serii „Opowiadamy Polskę światu”. Poprzednie okazały się sukcesem: 554,9 mln zasięgu globalnego publikacji w 36 krajach w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku i 1.014.000.000 zasięgu publikacji w 38 krajach w 40. lecie „Solidarności”. To największe jak dotąd zasięgi w akcjach promujących Polską. Tym razem przed świętem narodowym 11 listopada w najbliższych kilku dniach teksty z Polski pojawią się w największych tytułach prasowych na całym świecie. Wśród autorów m. in. wybitny polski historyk prof. Wojciech Roszkowski, filozof polityki Jan Rokita czy prezes IPN Jarosław Szarek.

Warto przeczytać: „Piotr i Mazepa” oraz „Leopolis.news

Polska wersja językowa artykułów została także opublikowana w miesięczniku „Wszystko Co Najważniejsze”

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać