ukraine-g152c45acf_1920

ONZ wszczyna śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rada Praw Człowieka ONZ rozpoczęła dochodzenie w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnionych popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie, w regionach tymczasowo okupowanych przez Rosję.
Reklama

Członkowie Rady Praw Człowieka ONZ przegłosowali w czwartek rezolucję, na której mocy komisja śledcza zbada możliwość popełnienia zbrodni wojennej przez Rosjan. Podczas posiedzenia Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wskazał, że ​​zbrodnie, które ma badać komisja śledcza dotyczą głównie nadużyć z użyciem broni wybuchowej na obszarach zaludnionych. Za taką broń uznaje się ostrzał z ciężkiej artylerii, w tym z systemami rakietowymi oraz naloty rakietowe i powietrzne na obszar cywilny.

– Siły rosyjskie prawdopodobnie były odpowiedzialne za większość ofiar. Jednak odpowiedzialne są także wojska ukraińskie – choć w znacznie mniejszym stopniu – powiedział Bachelet.

Według ustaleń ONZ tylko w obwodzie kijowskim znaleziono 1000 ciał cywilów. Niektórzy zostali zabici podczas działań wojennych, inni prawdopodobnie zostali straceni.

Przegłosowanie rezolucji było możliwe dzięki powołaniu na członka Rady Praw Człowieka Czech. Zastąpiły one Rosję, która po agresji na Ukrainę została zawieszona. O członkostwie Czech zdecydowało we wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać