Epcd0InXMAI4Nut

Od 18 stycznia powrót nauczania stacjonarnego w klasach I-III i utrzymanie pozostałych obostrzeń

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek 11 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o utrzymaniu od 18 stycznia wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że jest to „najbardziej nieśmiały krok”, który uwzględnia ryzyko rozwoju pandemii z kosztami nauczania zdalnego i nieprzebywania dzieci w tym wieku w swoich grupach rówieśniczych. Dotychczasowe restrykcje (w tym m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń, zamknięcia restauracji) będą obowiązywać do 31 stycznia. Do tego czasu zamknięcie będą także stoki narciarskie, boiska, siłownie, centra sportowe. Po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym. Minister zdrowia zaznaczył również, że nie można liczyć na duże poluzowanie obostrzeń po 1 lutego.

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zamieszono projekt uchwały przekazania 1 miliarda złotych na wsparcie dla gmin górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią – informuje PAP. O uruchomieniu planu wsparcia dla gmin górskich poinformowali w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i szef KPRM Michał Dworczyk.

W projekcie wyszczególniono, że z pomocy będą mogły skorzystać gminy, które leżą w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste, lub przecinają się z ich granicą i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m. Gminy te będą mogły korzystać z dwóch instrumentów wsparcia, które wynoszą 40 proc. ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za utracone dochody na skutek zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Zgodnie z projektem uchwały pieniądze z obu instrumentów będzie można przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury krytycznej, a także infrastruktury komunalnej bezpośrednio lub pośrednio związanej z usługami turystycznymi, w szczególności: budowy, przebudowy, rozbudowy, modernizacji szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie; placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych itp.

Rzecznik rządu Piotr Muller pytanie w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy kwestia pomocy dla gmin górskich będzie we wtorek tematem obrad rządu, odpowiedział, że uchwała zostanie obiegowo i niezwłocznie przyjęta.

Oprac. MKr
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać