E3hpCuNUcAg65BE-_1_

Od 13 i 26 czerwca kolejne luzowania obostrzeń

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Premier Morawiecki i minister Dworczyk zapowiedzieli nowe zmiany luzujące obostrzenia. Zmniejszone zostaną limity osób m.in. w hotelach, restauracjach, kościołach czy podczas wydarzeń sportowych i koncertów. Zmiany mają być wprowadzane 13 i 26 czerwca i obowiązywać przez okres wakacji.

Podczas dzisiejszej (10.06) konferencji prasowej premier Morawiecki i minister Dworczyk zapowiedzieli dalsze luzowanie obostrzeń. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone 13 czerwca. Wtedy też w instytucjach kultury, takich jak kina czy teatry, oraz podczas innych wydarzeń kulturalnych zostaną otwarte strefy gastronomiczne, co jest równoznaczne z możliwością spożywania posiłków. Zmiana dotyczyć będzie również świątyń, gdzie będzie mogło jednocześnie być zajętych 50% miejsc.

Większość zmian wejdzie jednak w życie 26 czerwca:

  • w siłowniach, klubach fitness, bibliotekach czy na konferencjach będzie mogło przebywać więcej osób – limit: 1 osoba na 10 m²;
  • w świątyniach, kinach i teatrach oraz restauracjach i hotelach obowiązywał będzie limit: 75% obłożenia (wyjątek w hotelach: do limitu nie będą wliczane dzieci poniżej 12 roku życia);
  • na obiektach sportowych obłożenie będzie mogło wynosić 50%;
  • zniesione zostaną ograniczenia w komunikacji zbiorowej i transporcie (z zastrzeżeniem zakładania maseczek);
  • dyskoteki będą mogły wznowić swoją działalność (limit: 150 osób);
  • ograniczenia zbiorowych zgromadzeń, imprez i spotkań pozostaną bez zmian tj. limit: 150 osób.

Zmiany mają obowiązywać przez całe wakacje (do końca sierpnia), a do limitów nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione.

Polska, od 26 czerwca, przejdzie również na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Podczas konferencji premier podkreślił, że zmiany w obowiązujących restrykcjach nie oznaczają końca pandemii, dlatego rygory sanitarne powinny być nadal przestrzegane. Minister Dworczyk dodał również, że luzowanie obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń. Ostateczne pozbywanie się obostrzeń będzie podyktowane liczbą osób zaszczepionych, a tych z każdym dniem przybywa. Łącznie w Polsce podano już 23 mln dawek szczepionek dla ponad 15 mln osób.

foto: Krystian Maj / KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać