Botticelli

Obraz Botticellego sprzedany za 92 miliony dolarów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Dzieło „Młody mężczyzna trzymający medalion” zostało wystawione na aukcji Sotheby’s. Sprzedane za 92 miliony dolarów, należy do najdrożej sprzedanych dzieł sztuki dawnej w historii.

Obraz „Młody mężczyzna trzymający medalion”, namalowany przez Botticellego, uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł renesansowego malarstwa. Sprzedany za 92 miliony dolarów na aukcji Sotheby’s, należy do najdrożej sprzedanych dzieł sztuki dawnej w historii. Jednocześnie jest to najdrożej sprzedany przez Sotheby’s obraz dawnych mistrzów.

„Młody mężczyzna trzymający medalion” jest obrazem niezwykle cennym, ponieważ do obecnych czasów przetrwało zaledwie kilka dzieł Botticellego. Większość z nich też znajduje się w muzeach, a nie w prywatnych kolekcjach, stąd pojawiają się na aukcjach bardzo rzadko.

Przed aukcją, która odbyła się 28 stycznia, obraz mistrza włoskiego renesansu wyceniony został na 80 milionów dolarów.

Sandro Botticelli żył i tworzył w XV wieku we Florencji. Należy do jednych z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu. Jego najbardziej znanym dziełem jest obraz „Narodziny Wenus”, znajdujący się we florenckiej Galerii Uffizi.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać