forum-0572153472-1900x950

Numer 350 Tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” a w nim: prof. Ryszard BUGAJ, Mariola SERAFIN, prof. Michał KLEIBER, Juliusz BRAUN, Valéry Giscard d’ESTAING, Julia MISTEWICZ, Jan ŚLIWA, Małgorzata LIŚKIEWICZ..

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kolejne wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” – tygodnika w internecie – nr 350. Zapraszamy także po wydanie „papierowe” naszego miesięcznika – do EMPIKów, księgarni (w tym Księgarni Polskiej na Saint-Germain w Paryżu), oraz do Sklepu Idei – platformy wysyłkowej: www.SklepIdei.pl/wcn.
Niedziela, 6 grudnia 2020 r.
Nakład: 28 002 odbiorców

W najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” prof. Ryszard Bugaj pisze, że „być może wyczerpała się zdolność ukształtowanego po roku 1989 systemu demokratycznego do rozwiązywania obecnych konfliktów”. To słowa o wielkiej wadze, które warto uważnie przemyśleć. Bardzo polecam Państwu ten artykuł. Podobnie jak tekst prof. Michała KLEIBERA, o tym że nauka i jej osiągnięcia stały się istotnym elementem prowadzenia współczesnej polityki.

Jak zawsze też piszemy o Europie, przypominając słowa niedawno zmarłego, byłego prezydenta Francji Valérego GISCARD D’ESTAIGN, opublikowane na łamach „Wszystko co Najważniejsze”. To genialne analizy obecnej sytuacji Starego Kontynentu i recepty na to, jak przezwyciężyć stojące przed Europą problemy. Patrzymy także na Wschód, o mocarstwowych ambicjach Indii pisze Jan ŚLIWA.

Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania. Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”

 

Ryszard BUGAJ
Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracją 

Ryszard BUGAJ: Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracjąByć może wyczerpała się zdolność ukształtowanego po roku 1989 systemu demokratycznego do rozwiązywania obecnych konfliktów. Nic nie jest przesądzone, ale niebezpiecznie zbliżamy się do anarchizacji życia politycznego.


Mariola SERAFIN
Opinie ponad faktami. Dialog przestał być możliwy 

Mariola SERAFIN: Opinie ponad faktami. Dialog przestał być możliwyIm większy jest kryzys opinii, tym łatwiej przyjąć na wiarę podawane w atrakcyjny sposób „nowe prawdy” oraz zarządzać emocjami.


Prof. Michał KLEIBER
Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości 

Prof. Michał KLEIBER: Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłościŚwiadomość paradygmatu współczesnej nauki i jej osiągnięć stała się istotnym elementem polityki. Nadanie temu stwierdzeniu praktycznego wymiaru jest jednym z wielkich zadań dojrzałej, prawdziwie prorozwojowej polityki państwa.


Juliusz BRAUN
Kapitał społeczny w czasach wrogich plemion 

Juliusz BRAUN: Kapitał społeczny w czasach wrogich plemionTrudno jakby nigdy nic dywagować o dialogu i sile wspólnoty, gdy obserwujemy odrębne plemiona korzystające wyłącznie ze swoich mediów, słuchające swoich profesorów, a nawet swoich piosenkarzy. Osobno – i przeciw sobie – świętujące nawet wspólne podobno święta.


Valéry GISCARD D’ESTAIGN
Cesarzowa mimo woli 

Valéry GISCARD D'ESTAIGN: Cesarzowa mimo woliDziałania rządzących nie zawsze cieszą się uznaniem obywateli. Ale Angela Merkel spełnia oczekiwania zarówno Niemców, jak i Francuzów. To ona stanowi decyzyjny środek ciężkości w Europy.


Valéry GISCARD D’ESTAING
Mój pomysł na Europę 

Valéry GISCARD D’ESTAING: Mój pomysł na EuropęOstatnim wielkim przewodniczącym Komisji Europejskiej był Delors. Mial swoją wizję, swoją koncepcję Europy. Po nim mianowano na to stanowisko ludzi, którzy byli absolutnie niezdolni do pełnienia tej funkcji – mówi Valéry Giscard d’Estaing i przedstawia swój “Pomysł na Europę”. Opinię byłego prezydenta Francji publikujemy wraz z naszym partnerem: francuskim dziennikiem opinii “L’Opinion”.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2020 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu - wirtualny. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2020Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze w czasie pandemii.


Jan ŚLIWA
Indie – kolejne supermocarstwo 

Jan ŚLIWA: Indie – kolejne supermocarstwoIndie to potencjalne supermocarstwo. Długo były w cieniu Chin, ale bystrzy obserwatorzy dobrze im się przyglądają. W porównaniu z Chinami mają kilka podobieństw, ale i sporo różnic. Chiny są prawie trzy razy większe, ale duża część Chin jest prawie bezludna. Ludności mniej (1,35 mld), ale o zaledwie 50 mln. Hindusi są średnio o 10 lat młodsi, wyprzedzenie Chin jest więc kwestią czasu. PKB pięć razy mniejszy, ale z pominięciem COVID-19 wskaźniki wzrostu są dobre. Te liczby są ważne, bo przy pojedynku słoni rozmiar gra rolę.


Już jest nr 24 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 24 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiW listopadzie przypada 130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Generała de Gaulle. Piszemy także o wyborach w USA i o tym, jak mogą wpłynąć na relacje Ameryki z Europą, w tym Polską. Analizujemy, jaki świat wyłoni się z chaosu pandemii i niepokojów społecznych. Opowiadamy Polskę światu – i proponujemy teksty, z którymi wychodzimy do prasy światowej. Ale to nie wszystko.


Małgorzata LIŚKIEWICZ
Franciszkowy kalendarz adwentowy 

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Franciszkowy kalendarz adwentowyEncyklika papieża Franciszka Fratelli tutti o braterstwie i przyjaźni społecznej jest jedną z adwentowych odpowiedzi i trzeba się z nią zmierzyć, nawet jeśliby miało to wyglądać jak walka Jakuba z Bogiem nad potokiem Jabbok.


Prof. David ENGELS
Europa. Hesperialistyczna utopia 

Prof. David ENGELS: Europa. Hesperialistyczna utopiaEuropa to coś więcej niż tylko zsumowanie pojedynczych osób żyjących obecnie w naszych krajach; winna być wierna testamentowi swych przodków poprzez zapewnienie pozytywnego stosunku do tradycji antycznej i chrześcijańskiej, poprzez ochronę zachodniego ideału rodziny i zdrową dumę z wyjątkowości swego dziedzictwa.


STRATEGIE


Elisabeth de CASTEX
Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka 

Elisabeth de CASTEX: Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka Można się zastanawiać, jaka jest różnica między śmiercią zadaną przez zdalnie programowalny i sterowalny pocisk a śmiercią zadaną przez robota typu LAWS. Obie bronie są automatami, a różni je jedynie stopień autonomiczności.

Justin Yifu LIN: Czekamy na szczepionkę powrotu do normalności

Justin Yifu LIN
Czekamy na szczepionkę powrotu do normalności 

Jan ROKITA: Oszołomienie umysłów

Jan ROKITA
Oszołomienie umysłów 

Grzegorz LEWICKI: Szpieg, który kochał. O tym, że chińskie technologie nie zbawią świata bez zgody Zachodu

Grzegorz LEWICKI
Szpieg, który kochał.
O tym, że chińskie technologie nie zbawią świata bez zgody Zachodu 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Małgorzata POLKOWSKA
Dyplomacja kosmiczna i wyścig zbrojeń 

Prof. Małgorzata POLKOWSKA: Dyplomacja kosmiczna i wyścig zbrojeńWiększość państw rozwiniętych uzależniona jest już dzisiaj od przestrzeni kosmicznej. Gdzie postęp, tam także i wyścig: wyścig zbrojeń, rywalizacja o to, kto zapanuje nad nowym, bezkresnym terytorium.


Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Dziewięć postulatów. Jak poprawić polskie uczelnie?

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Dziewięć postulatów.
Jak poprawić polskie uczelnie? 

Jean-Paul OURY: Nutri-Score. Polski stół cenzurowany przez Brukselę?

Jean-Paul OURY
Nutri-Score.
Polski stół cenzurowany przez Brukselę? 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Ryszard SZARFENBERG
Państwo opiekuńcze wzmacnia rodziny 

Prof. Ryszard SZARFENBERG: Państwo opiekuńcze wzmacnia rodzinyO ile w przeszłości widziano ubóstwo jako nieuniknione i użyteczne społecznie, teraz dominuje przekonanie, że ubóstwo jest złem społecznym, może zostać wyeliminowane, a polityka społeczna może w tym pomóc.


Dariusz LIPIŃSKI
Right or wrong, my country.
Albo dlaczego zbrodnią jest atakowanie swego kraju za granicą. 

Dariusz LIPIŃSKI: Right or wrong, my country. Albo dlaczego zbrodnią jest atakowanie swego kraju za granicą.Akceptacja tego, że istnieje pewne minimum poczucia wspólnoty, jest warunkiem samego istnienia państwa. Jeśli tego minimum nie ma, pod znakiem zapytania staje w ogóle możliwość organizacji narodu w formie państwa. Społeczeństwo (trafniej byłoby wtedy napisać: zbiorowisko ludzi zamieszkujących pewne terytorium) staje się areną walki wzajemnie nienawidzących się plemion.


Jan ROKITA
Zeszyty Kaczyńskiego 

Jan ROKITA: Zeszyty KaczyńskiegoNawet najbardziej propaństwowa partia i premier wizjoner, potrafiący – jak w szachach – planować dziesięć ruchów do przodu, nie wyleczy tej okropnej choroby, jaką jest strategiczna impotencja państwa polskiego.


KSIĘGARNIA


 

Tomáš HALIK
Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłości 

Tomáš HALIK: Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłościDoświadczenie pandemii pokazuje, że mamy do czynienia z kryzysem poczucia bezpieczeństwa współczesnego człowieka. Rodzi się nowy świat.


Christophe GUILLUY: Społeczeństwo nie istnieje

Christophe GUILLUY
Społeczeństwo nie istnieje 

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ: Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ
Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus 

Roman BIELECKI OP: W chrześcijaństwie nie chodzi o cudowność

Roman BIELECKI OP
W chrześcijaństwie nie chodzi o cudowność 

John BOLTON: Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie

John BOLTON
Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie 

 


MULTILANGUAGE


Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part 

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part



PODCASTY


słuchawki (Obiekty - Muzyka)Maciej ZIĘBA OP: Czy zagraża nam sztuczna inteligencja?

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part


PÉPITES

35 lat – w tym wieku przypada szczyt ludzkich zdolności poznawczych według analizy 1,6 miliona ruchów szachowych

35 lat - w tym wieku przypada szczyt ludzkich zdolności poznawczych według analizy 1,6 miliona ruchów szachowych

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?


Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać