shutterstock_310614122-1-1536x1024

Nr 348. Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”: László TRÓCSÁNYI, Eryk MISTEWICZ, Dalibor ROHAC, Paweł JABŁOŃSKI, Éric ZEMMOUR, Jan ROKITA, Dorota GAWRYLUK, Guy SORMAN, Ludwik DORN, Chantal DELSOL…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” o Generale de Gaulle’o piszą między innymi Chantal DELSOL i Ludwik DORN. Eryka MISTEWICZ w tekście, który ukazał się równocześnie we francuskim opiniotwórczym piśmie „Causeur”, przekazuje światu naszego polskiego ducha i umiłowanie wolności. Warto też zwrócić uwagę na teksty Jana ROKITY i Guya SORMANA, o popandemicznej przyszłości – to wszystko i wiel więcej w najnowszym wydaniu Tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”. 

 

Niedziela, 22 listopada 2020 r.
Nakład: 27 633 odbiorców

Europa, od Atlantyku po Ural, (…) zadecyduje o losach świata”. Kiedy generał Charles de Gaulle wypowiedział w 1959 roku w Strasburgu te słowa Stary Kontynent przedzielony był Żelazną Kurtyną. Dziś, słowa te jak i postać urodzonego 130 lat temu, 22 listopada 1890 roku, we francuskim Lille, Charlesa de Gaulle’a stają się punktem wyjścia do kolejnej dyskusji o przyszłym kształcie Europy.W najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” o Generale piszą między innymi Chantal DELSOL i Ludwik DORN.

Niezwykle polecam Państwu te teksty. Podobnie jak artykuł Eryka MISTEWICZA, który ukazał się równocześnie we francuskim opiniotwórczym piśmie „Causeur”. Świetnie przekazuje światu naszego polskiego ducha i umiłowanie wolności. Warto też zwrócić uwagę na teksty Jana ROKITY i Guya SORMANA, o popandemicznej przyszłości.Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Eryk MISTEWICZ
Od 200 lat współtworzymy republikańskiego ducha Europy. I nigdzie się z Europy, naszej Europy, nie wybieramy 

Eryk MISTEWICZ: Od 200 lat współtworzymy republikańskiego ducha Europy. I nigdzie się z Europy, naszej Europy, nie wybieramy„Causeur” to tygodnik francuskich wpływowych środowisk intelektualnych, politycznych i biznesowych założony przez Élisabet LÉVY, Gila MIHAELY i François MICLO. W tytule stale publikują m.in. Alain FINKIELKRAUT, Charles BEIGBEDER, Chantal DELSOL, Pascal BRUCKNER, Xavier NIEL, Luc ROSENZWEIG, Marcel GAUCHET, Régis de CASTELNEAU. Eryk MISTEWICZ tłumaczy francuskim czytelnikom “Causeur” „polską duszę”, także w najnowszym kontekście polskiego i węgierskiego weta wobec pozatraktatowych prób narzucenia ograniczeń w przyznawaniu funduszy.


László TRÓCSÁNYI
Największą wartością Unii jest pluralizm 

László TRÓCSÁNYI: Największą wartością Unii jest pluralizmPraworządność to określenie bardzo płynne, nikt nie umie precyzyjnie określić, co ono dokładnie oznacza. Dziś czyta się je w kontekście politycznym, zapominając o jego prawdziwym znaczeniu. Ten termin zaczął być powszechnie używany w języku prawnym w XIX wieku, wyraźnie zyskał na znaczeniu na początku XX stulecia.


Éric ZEMMOUR
Europa Wschodnia przypomina nam, czym powinna być Europa 

Éric ZEMMOUR: Europa Wschodnia przypomina nam, czym powinna być EuropaEuropę Środkową należy zrozumieć, zanim się spróbuje ją osądzać. Te kraje wiedzą, jak zachowuje się władza, która petryfikuje relacje społeczne i sprowadza obywateli do poziomu poddanych. Rozumieją znaczenie utraty suwerenności ludu i narodu. I to nie tylko hasła i idee.


Paweł JABŁOŃSKI
Liczymy na kompromis, opierając się na traktatach 

Paweł JABŁOŃSKI: Liczymy na kompromis, opierając się na traktatachRetoryka państw ochrzczonych przez brukselskich dziennikarzy mianem “skąpców”, szukając poparcia własnej polityki wewnętrznej u swoich populistycznie nastawionych elektoratów, wzmacnia niepotrzebne podziały między państwami członkowskimi oraz stawia dotychczasowych sojuszników w sytuacji konfliktowej.


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
„Europa” jako wyzwanie 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: "Europa" jako wyzwanieObserwując to, co dzieje się na ulicach Paryża, jakie są jego przedmieścia, drżą na myśl, że Warszawa mogłaby stać się dziś Paryżem Północy. A dla ludzi głęboko wierzących Polska jest już nie tyle przedmurzem, co ostatnim Okopem Świętej Trójcy, ostatnim depozytariuszem cywilizacji łacińskiej.


Dalibor ROHAC
Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej 

Dalibor ROHAC: Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy ŚrodkowejIdee konserwatyzmu, zwłaszcza te dotyczące pomocniczości, przyczyniłyby się do poprawy funkcjonowania UE. Jednak na razie ani Polska, ani Węgry nie sformułowały wizji tego, jak powinna być zorganizowana „konserwatywna” Europa.


Jan ŚLIWA
Infiltracje, chińskie i nie tylko 

Jan ŚLIWA: Infiltracje, chińskie i nie tylkoJeżeli Brazylijczycy nam strzelą trzy bramki, to jest przykre, ale nie jest niesportowe. Jeżeli jednak będą łamać kości naszym zawodnikom i przepłacą sędziego, to co innego. Chiny na rozmaite sposoby oddziałują na świat Zachodu, robią to w skoordynowany sposób, ich wpływ rośnie. Czy powinniśmy stawić im czoła, czy do tego jeszcze się na nich obrażać?


Marek BRZEZIŃSKI
Ratujmy pieśń trubadurów 

Marek BRZEZIŃSKI: Ratujmy pieśń trubadurówFrancja jest podzielona na dwie części – mam świadomość tego, że takie postawienie sprawy zbulwersuje niektórych frankofili – na krainę rugby i na królestwo futbolu. Ale to nie jedyna linia graniczna dzieląca piękną Francję. Jest nią także język. Mimo wysiłków władz francuskich można już coraz rzadziej usłyszeć ludzi mówiących językiem trubadurów. W tej chwili posługuje się nim nieco ponad 800 tysięcy osób.


Jan ROKITA
Oszołomienie umysłów 

Jan ROKITA: Oszołomienie umysłówSpory o wizję przyszłości po zarazie toczą globaliści z lokalistami. Lokaliści wieszczą rychły upadek struktur ponadnarodowych, które zostały – ich zdaniem – albo skompromitowane przez koronawirusa, albo też po prostu w nowej rzeczywistości okazują się nieprzydatne.


Guy SORMAN
Koronawirus wszystkich zaskoczył i wywołał panikę. Musimy opanować ten strach 

Guy SORMAN: Koronawirus wszystkich zaskoczył i wywołał panikę. Musimy opanować ten strachNie należy tworzyć sprzeczności między pandemią i gospodarką. To droga donikąd. Można walczyć z pierwszą, nie szkodząc drugiej. Dlatego potrzebny jest jasny komunikat: wszyscy maski na twarz i marsz do pracy.


Już jest nr 24 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 24 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiW listopadzie przypada 130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Generała de Gaulle. Piszemy także o wyborach w USA i o tym, jak mogą wpłynąć na relacje Ameryki z Europą, w tym Polską. Analizujemy, jaki świat wyłoni się z chaosu pandemii i niepokojów społecznych. Opowiadamy Polskę światu – i proponujemy teksty, z którymi wychodzimy do prasy światowej. Ale to nie wszystko.


Ludwik DORN
Jak de Gaulle przekuł swoją słabość w polityczną siłę.
Wnioski dla polskiego życia publicznego z praktyki politycznej Charles’a de Gaulle’a 

Ludwik DORN: Jak de Gaulle przekuł swoją słabość w polityczną siłę. Wnioski dla polskiego życia publicznego z praktyki politycznej Charles’a de Gaulle’aDe Gaulle’a nie było na konferencjach w Teheranie i Jałcie, a także w Poczdamie. W polskiej optyce to nie on sprzedawał nas Stalinowi, a sam w swoim pisarstwie stale jałtański podział Europy krytykował.


Chantal DELSOL
Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu 

Chantal DELSOL: Charles de Gaulle. Katolik w starym styluBył człowiekiem XIX wieku. Nigdy nie posunąłby się do nieczystych kombinacji finansowych, które tak często wychodzą na jaw ze strony dzisiejszej klasy politycznej. Francuzi to doceniają.


STRATEGIE


Grzegorz LEWICKI
Szpieg, który kochał.
O tym, że chińskie technologie nie zbawią świata bez zgody Zachodu 

Grzegorz LEWICKI: Szpieg, który kochał. O tym, że chińskie technologie nie zbawią świata bez zgody ZachoduDzięki utrzymaniu strategii „zawsze drugi, czyli pierwszy” Chiny mogą w cywilizacyjno-technologicznej grze wyjść na prowadzenie.

 

Andrzej GRZYB: Szczepionka przeciw COVID-19 – czy to będzie sukces europejskiej polityki badawczej?

Andrzej GRZYB
Szczepionka przeciw COVID-19 – czy to będzie sukces europejskiej polityki badawczej? 

Prof. Aleksander SURDEJ: Innowacje - twórczy składnik twórczej destrukcji

Prof. Aleksander SURDEJ
Innowacje – twórczy składnik twórczej destrukcji 

Douglas MURRAY: Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze

Douglas MURRAY
Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Dziewięć postulatów.
Jak poprawić polskie uczelnie?

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Dziewięć postulatów. Jak poprawić polskie uczelnie?Bez prowadzenia badań naukowych na dobrym, światowym poziomie Polska jest skazana na cywilizacyjne zapóźnienie i marginalizację w świecie. Wspieranie nauki powinno być zadaniem ogólnonarodowym, niezależnym od sympatii politycznych.


Wojciech SURMACZ: 7 kroków do zdrowej informacji. Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19?

Wojciech SURMACZ
7 kroków do zdrowej informacji.
Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19? 

Jean-Paul OURY: Nutri-Score. Polski stół cenzurowany przez Brukselę?

Jean-Paul OURY
Nutri-Score.
Polski stół cenzurowany przez Brukselę? 


POLSKA WŁAŚNIE


Dorota GAWRYLUK
Nieznośna lekkość symetrii 

Dorota GAWRYLUK: Nieznośna lekkość symetriiProblem w tym, że strony, które wzięły sobie za cel tak zwanych symetrystów, są przekonane, że to one i tylko one mają prawo do rozstrzygania, co jest prawdą, a co nie. Obie uważają, że dzięki swoim intelektualnym, a nawet nadprzyrodzonym zdolnościom są w stanie w mgnieniu oka ocenić, co jest dobre, a co nie dla Polski, świata i kosmosu.


Agaton KOZIŃSKI
Symetryzm. Malczewski w sto lat później 

Agaton KOZIŃSKI: Symetryzm. Malczewski w sto lat późniejTym, którzy próbują definiować się jako symetryści, od samego początku zarzuca się zdradę ideałów, łamanie reguł gry, sianie zwątpienia. Jakby uczestnicy szeroko rozumianej debaty politycznej w Polsce mieli być karnym wojskiem, które stoi równo od linijki w swoim szeregu i nie wychyla się z rzędu. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, kto próbuje dyskutować o argumentach wysuwanych przez stronę drugą, natychmiast obrywa. Jedyne, co można doskonalić, to inwektywy, jakimi się drugą stronę obrzuca, oraz argumenty dowodzące naszej wyższości moralnej nad nią.


Piotr ZAREMBA
Symetryzm jako wybór moralny 

Piotr ZAREMBA: Symetryzm jako wybór moralnySymetryzm polega coraz częściej na umiejętności stawiania pytań czy obiektywnego zachowania dystansu. A więc na cnotach, które stanowią o sile lub słabości elit umysłowych.


KSIĘGARNIA


Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ
Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus 

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ: Trzeba być twardego ducha. Jak JezusJezus zawsze odpowiadał krótko, Jezus zawsze odpowiadał mądrze. Ani razu nie zapultał się w swojej wypowiedzi. Jako mąż, jako żona, jako ksiądz nigdy nie powinniśmy tego Bożego tupetu tracić. Powinniśmy być jak Jezus przed Piłatem. Zawsze wiedzieć, co w danym momencie powiedzieć.


Roman BIELECKI OP: W chrześcijaństwie nie chodzi o cudowność

Roman BIELECKI OP
W chrześcijaństwie nie chodzi o cudowność 

John BOLTON: Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie

John BOLTON
Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie 

Bartłomiej RADZIEJEWSKI: Memento Belli

Bartłomiej RADZIEJEWSKI
Memento Belli 

Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK: Firma technologiczna z licencją bankową

Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK
Firma technologiczna z licencją bankową 


MULTILANGUAGE


Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part 

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part

Cyrille BRET: Les Européens peuvent-ils compter sur Joe Biden? 

Cyrille BRET: Les Européens peuvent-ils compter sur Joe Biden?


PÉPITES


Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników.
Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników. Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać