Nr 347. Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”: Christian ESTROSI, Julian KING, Ludwik DORN, Guy SORMAN, Prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Chantal DELSOL, Marek BRZEZIŃSKI, Valéry GISCARD D’ESTAIGN…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Generała de Gaulle i teksty niezwykłych Autorów. Podobnie jak 30 rocznica podpisania traktatu granicznego Polska-Niemcy. Ale też o tym, co oznaczać będzie wybór Joe Bidena dla Europy, jaka filozofia przyświeca Chińczykom w ich światowej ekspansji, zwiększające się zagrożenie terroryzmem, pomysły na polską naukę, strach przed koronawirusem i szczepionka na COVID-19 jako sukces europejskiej polityki badawczej – to tylko niektóre z tekstów tego wydania Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.
Niedziela, 15 listopada 2020 r.
Nakład: 27 613 odbiorców

Kolejne weekendowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” jest szczególne. 14 listopada 1990 roku podpisano polsko-niemiecki układ graniczny. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa blok tekstów o tym, jak siebie i swoją rolę w Europie widzą dzisiaj Niemcy. Valéry GISCARD D’ESTAING pisze o Angeli Merkel a Jan ŚLIWA o zmaganiach Niemców z przeszłością. Bardzo polecam Państwu te teksty! Podobnie jak artykuł Grzegorza LEWICKIEGO, który co prawda nie o Niemczech pisze, ale o niezwykle istotnym aspekcie współczesnego świata: technologicznym wyścigu, który zmienia oblicze tego, co nas otacza.

Polecam Państwu także lekturę najnowszego papierowego wydania „Wszystko co Najważniejsze”.  Z okazji 130-lecia urodzin i 50 rocznicy śmierci Charlesa de Gaulle’a przygotowaliśmy specjalną sekcję poświęconą pamięci Generała a w niej: Chantal DELSOL, Ludwik DORN, Marek BRZEZIŃSKI… Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Christian ESTROSI, Julian KING
Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu

Christian ESTROSI, Julian KING: Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azyluIdea europejskich hotspotów i system kwotowy dowiodły swoich ograniczeń i nieskuteczności. Wobec presji migracyjnej, a także ze względu na niezdolność niektórych państw członkowskich do kontrolowania przepływów migrantów rozwiązania te przyniosły jedynie niekończące się wołania o pomoc, czyniąc z wielu europejskich regionów miejsca przerzutowe nielegalnej imigracji. Musimy jak najszybciej doprowadzić do powstania rozwiązań, które umożliwią wstępną ocenę wniosków o azyl. Może to być na przykład obligatoryjna kontrola tożsamości i bezpieczeństwa w konsulacie jednego z krajów członkowskich Unii, zanim dany imigrant przybędzie do strefy Schengen.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Pęknięty fundament

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Pęknięty fundamentLudzie Zachodu coraz bardziej nie widzą pozytywnego przesłania własnej cywilizacji, a coraz bardziej uważają, że Europejczycy wszystkiemu są winni, mają tendencję do samooskarżania i postrzegania cywilizacji zachodniej jako nieustannej katastrofy.


Prof. Cyrille BRET
Czy Europejczycy mogą liczyć na Joego Bidena?

Prof. Cyrille BRET: Czy Europejczycy mogą liczyć na Joego Bidena?Wybór Joego Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych budzi wiele nadziei w Europie. Nowy lokator Białego Domu zmieni zapewne zarówno metodę, jak i styl działania w relacjach z europejskimi sojusznikami. Obiecał już zresztą skończyć z brutalnością i nieprzewidywalnością w relacjach transatlantyckich. Ale Stany Zjednoczone nie zmienią zasadniczo swojej polityki europejskiej, a ich cele strategiczne pozostaną takie same jak za czasów administracji Trumpa. Nie mamy co liczyć, że Biden będzie zabiegał o nasze interesy. Musimy to robić sami.


Valéry GISCARD D’ESTAIGN
Cesarzowa mimo woli

Valéry GISCARD D'ESTAIGN: Cesarzowa mimo woliDziałania rządzących nie zawsze cieszą się uznaniem obywateli. Ale Angela Merkel spełnia oczekiwania zarówno Niemców, jak i Francuzów. To ona stanowi decyzyjny środek ciężkości w Europy.


Jan ŚLIWA
Co o sobie myślą Niemcy?

Jan ŚLIWA: Co o sobie myślą Niemcy?Przykładem zmagań Niemców z przeszłością jest utwór Deutschland zespołu Rammstein. Mocna, rockowa muzyka, video pokazuje historię od Hermana Cheruska, pogromcy Rzymian, po wieszanie żydowskich więźniów. Wszystko jest gewaltig: potężne oraz pełne przemocy. Płomienie, krew. Ponury, wagnerowski nastrój. Widać, jak trudno jest im odnaleźć spokój. Coś kryje się pod powierzchnią, atmosfera pełna jest niedomówień. Jak w kotle przykrytym ciężką pokrywą, w którym narasta ciśnienie.


Guy SORMAN
Koronawirus wszystkich zaskoczył i wywołał panikę. Musimy opanować ten strach

Guy SORMAN: Koronawirus wszystkich zaskoczył i wywołał panikę. Musimy opanować ten strachNie należy tworzyć sprzeczności między pandemią i gospodarką. To droga donikąd. Można walczyć z pierwszą, nie szkodząc drugiej. Dlatego potrzebny jest jasny komunikat: wszyscy maski na twarz i marsz do pracy.


Grzegorz LEWICKI
Szpieg, który kochał.
O tym, że chińskie technologie nie zbawią świata bez zgody Zachodu 

Grzegorz LEWICKI: Szpieg, który kochał. O tym, że chińskie technologie nie zbawią świata bez zgody ZachoduDzięki utrzymaniu strategii „zawsze drugi, czyli pierwszy” Chiny mogą w cywilizacyjno-technologicznej grze wyjść na prowadzenie.


Karolina W. OLSZOWSKA
Imperium Erdogana. Minarety bagnetami

Karolina W. OLSZOWSKA: Imperium Erdogana. Minarety bagnetami

Kilka tygodni temu Republika Turcji obchodziła swoje 97. urodziny. To dobry czas, by w niemal setną rocznicę istnienia nowoczesnego państwa zastanowić się, co zostało z kraju tak pieczołowicie budowanego przez Kemala Atatürka na modłę zachodnią.


Horia-Victor LEFTER
Inicjatywa Trójmorza jako kontynuacja myśli Richarda Grafa von Coudenhove-Kalergiego

Horia-Victor LEFTER: Inicjatywa Trójmorza jako kontynuacja myśli Richarda Grafa von Coudenhove-KalergiegoPrzyjmując w swoje szeregi państwa znajdujące się do 1989 roku za żelazną kurtyną, Unia Europejska nie tylko poszerzyła się, ale i skonsolidowała. Jednakże państwa te uważają, że ich głos nie jest obecnie wystarczająco słyszalny w Brukseli, a jej désintéressement wobec Inicjatywy Trójmorza jest, według Amerykanów, aż nadto „widoczne”. Chodzi o zmniejszenie uzależnienia od Rosji i poprawienie konkurencyjności oraz poziomu życia.


Karolina MARKIEWICZ
Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0

Karolina MARKIEWICZ: Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0Znów wprowadzono trzytygodniowy lockdown i system SMS-ów uprawniających do wyjścia. Mocno dyskusyjna jest ta pandemiczna wersja wolności, ale po takim roku sił na dyskusję coraz mniej, także u pozytywnie nastawionych do życia Greków.


Już jest nr 24 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 24 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiW listopadzie przypada 130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Generała de Gaulle. Piszemy także o wyborach w USA i o tym, jak mogą wpłynąć na relacje Ameryki z Europą, w tym Polską. Analizujemy, jaki świat wyłoni się z chaosu pandemii i niepokojów społecznych. Opowiadamy Polskę światu – i proponujemy teksty, z którymi wychodzimy do prasy światowej. Ale to nie wszystko.


Ludwik DORN
Jak de Gaulle przekuł swoją słabość w polityczną siłę.
Wnioski dla polskiego życia publicznego z praktyki politycznej Charles’a de Gaulle’a

Ludwik DORN: Jak de Gaulle przekuł swoją słabość w polityczną siłę. Wnioski dla polskiego życia publicznego z praktyki politycznej Charles’a de Gaulle’aDe Gaulle’a nie było na konferencjach w Teheranie i Jałcie, a także w Poczdamie. W polskiej optyce to nie on sprzedawał nas Stalinowi, a sam w swoim pisarstwie stale jałtański podział Europy krytykował.


Chantal DELSOL
Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu 

Chantal DELSOL: Charles de Gaulle. Katolik w starym styluBył człowiekiem XIX wieku. Nigdy nie posunąłby się do nieczystych kombinacji finansowych, które tak często wychodzą na jaw ze strony dzisiejszej klasy politycznej. Francuzi to doceniają.


Marek BRZEZIŃSKI
Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistość 

Marek BRZEZIŃSKI: Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistośćKilka pokoleń polityków prawicy i centroprawicy wychowało się na wzorcach i ideałach, które przekazał im generał de Gaulle. Dla wielu polityków francuskich „gaullizm” był wiodącą ideologią, wyznaczającą ramy polityki Francji.STRATEGIE

Andrzej GRZYB
Szczepionka przeciw COVID-19 – czy to będzie sukces europejskiej polityki badawczej?

Andrzej GRZYB: Szczepionka przeciw COVID-19 – czy to będzie sukces europejskiej polityki badawczej?Informacja o skuteczności szczepionki spowodowała silne wzrosty notowań firmy Pfizer na giełdzie, ale łyżką dziegciu w beczce miodu jest informacja, że prezes firmy po wzroście notowań akcji zbył 62 proc. posiadanych akcji firmy. Co taki ruch może oznaczać?


Prof. Aleksander SURDEJ: Innowacje - twórczy składnik twórczej destrukcji

Prof. Aleksander SURDEJ
Innowacje – twórczy składnik twórczej destrukcji 

Douglas MURRAY: Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze

Douglas MURRAY
Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze 

Prof. Cyrille BRET: Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu

Prof. Cyrille BRET
Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Dziewięć postulatów.
Jak poprawić polskie uczelnie?

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Dziewięć postulatów. Jak poprawić polskie uczelnie?Bez prowadzenia badań naukowych na dobrym, światowym poziomie Polska jest skazana na cywilizacyjne zapóźnienie i marginalizację w świecie. Wspieranie nauki powinno być zadaniem ogólnonarodowym, niezależnym od sympatii politycznych.


Wojciech SURMACZ: 7 kroków do zdrowej informacji. Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19?

Wojciech SURMACZ
7 kroków do zdrowej informacji.
Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19? 

Jean-Paul OURY: Nutri-Score. Polski stół cenzurowany przez Brukselę?

Jean-Paul OURY
Nutri-Score.
Polski stół cenzurowany przez Brukselę? POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Michał KLEIBER
11 listopada. Rocznica, która wzmacnia naszą wspólnotę 

Prof. Michał KLEIBER: 11 listopada. Rocznica, która wzmacnia naszą wspólnotęTylko silna obywatelska wspólnota – wzorem tak przecież bardzo przed ponad stu laty zróżnicowanego społeczeństwa wychowanego w trzech zaborach – jest w stanie skuteczne rozwiązywać problemy, które pojawiają się przed nami dzisiaj i niestety z pewnością pojawić się będą przed nami także w przyszłości.


Jan ROKITA
Jak różnie brzmią echa Wielkiej Wojny

Jan ROKITA: Jak różnie brzmią echa Wielkiej WojnyPolska zatopiona jest w historii. Dzięki niej zrozumiemy, dlaczego właśnie w Polsce żyje i pracuje przeszło milion przyjętych tu z otwartymi rękami imigrantów ukraińskich, a na szczycie Unii Europejskiej polski premier zabiega (z sukcesem) o plan rozległego wsparcia gospodarczego dla Białorusi.


Jochen BÖHLER
Phoenix w ogniu.
Odrodzenie Polski 1918–1921 

Jochen BÖHLER: Phoenix w ogniu. Odrodzenie Polski 1918–1921Po 123 latach niewoli zostało osiągnięte to, co uważano za niemożliwe – niepodległe państwo polskie, ostatecznie proklamowane w listopadzie 1918 r.KSIĘGARNIA


Bartłomiej RADZIEJEWSKI
Memento Belli

Bartłomiej RADZIEJEWSKI: Memento BelliKryształowy Pałac jest dla współczesnego człowieka wielką „przestrzenią rozpieszczenia”, gdzie likwidacji kluczowego dotychczas problemu niedostatku towarzyszy przemiana mentalna w kierunku myślenia w kategoriach wolności konsumenckiej.


John BOLTON: Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie

John BOLTON
Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie 

Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK: Firma technologiczna z licencją bankową

Zbigniew JAGIEŁŁO, Paweł KUBISIAK
Firma technologiczna z licencją bankową 

Bronisław WILDSTEIN: Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest

Bronisław WILDSTEIN
Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest 

Marcel WOŹNIAK: YMCA i Dziennik. Ostatnie reduty Tyrmanda

Marcel WOŹNIAK
YMCA i Dziennik. Ostatnie reduty Tyrmanda MULTILANGUAGE


Horia-Victor LEFTER: L’Initiative des Trois Mers. Forum de l’Europe centrale pour l’unité européenne

Horia-Victor LEFTER: L’Initiative des Trois Mers. Forum de l’Europe centrale pour l’unité européenne

Jarosław SZAREK: Uncompromising spirit of Poland 

Jarosław SZAREK: Uncompromising spirit of Poland


PÉPITES


Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników.
Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników. Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać