person-5441453_1920

Nowy wariant koronawirusa. Władze państw zacieśniają kontrolę granic

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Naukowcy z RPA poinformowali w czwartek o potwierdzeniu wariantu B.1.1.529 COVID-19 u 22 osób. W związku z tym m.in. Wielka Brytania, Niemcy czy Izrael wprowadziły zaraz podróży z RPA. Wiele państw – jak Indie czy Włochy – zacieśnia kontrole na granicach.
Reklama

Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych Republiki Południowej Afryki (NICD) potwierdził w czwartek wykrycie w kraju 22 przypadków wariantu B.1.1.529 koronawirusa. Według naukowców liczba ta wzrośnie po analizie genomowej wielu przypadków. Pierwsze odnotowane przypadki mutacji wykryto w listopadzie br. Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wariant jest monitorowany.

Jak przekazała brytyjska agencja informacyjna PA, ​​przypadki koronawirusa wariantem B.1.1.529 zostały potwierdzone w Botswanie, RPA i Hongkongu (łącznie 59 przypadków).

– Musimy przeprowadzić więcej badań, jest wiele rzeczy, których nie wiemy o tej mutacji. […] „Musimy bardzo uważnie przyjrzeć się tym danym, zanim cokolwiek przekażemy do wiadomości – powiedział John Nkengasong z Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Unii Afrykańskiej.

Maria Van Kerhkove, kierownik techniczny WHO Covid-19, zauważyła, że w wielu przypadkach mutacja może w różny sposób zmieniać zachowanie wirusa. Wariant posiada białko kolce, które znacznie różni się od białka w oryginalnym koronawirusie. Dlatego też naukowcy nie wiedzą, jak wariant zachowa się w obecności leków czy przeciwciał wytworzonych przez szczepienie. – Jak opisali naukowcy, [jest to] najgroźniejszy wariant, jaki do tej pory został odkryty – powiedział brytyjski sekretarz ds. transportu Grant Shapps.

Wiele państw szybko zareagowało na wykrycie zakażeń mutacją. Izrael, Wielka Brytania, Niemcy czy Francja ogłosiły zaraz podróżowania do kilku krajów afrykańskich, w tym RPA, Namibii, Lesotho, Botswany, Eswatini, Zimbabwe i Mozambiku. Także Komisja Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem ograniczeń podróży lotniczych z południowej Afryki do UE. Zakaz podróży już wprowadziły niektóre z państw unijnych, takie jak Francja, Niemcy, Włochy czy Austria.

Na odkrycie wariantu zareagowały szybko także Indie, które nakazały testować podróżnych z RPA i innych „zagrożonych” krajów. Japonia natomiast zaostrzyła kontrole graniczne dla turystów z RPA i pięciu innych krajów afrykańskich.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać