pixabay/fernandozhiminaicela

Nowy wariant koronawirusa Omikron został potwierdzony w kilku europejskich krajach

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Zakażenia nowym wariantem Omikron koronawirusa potwierdzono już w sześciu europejskich krajach m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Czechach. W Polsce nie zdiagnozowano nowego wariantu; Rząd wprowadza jednak nowe ograniczenia pandemiczne.
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła nowy wariant koronawirusa odkryty w RPA – Omikron (B.1.1.529) – jako „niepokojący”. Według WHO wariant „stwarza bardzo wysokie ryzyko gwałtownego wzrostu infekcji”, ponieważ jest wysoce zaraźliwy.

Aby chronić się przed nową mutacją wiele państw pod koniec ubiegłego tygodnia zamknęło swoje granice dla lotów z RPA i państw sąsiednich. W poniedziałek prezydent RPA Cyril Ramaphosa potępił wdrożenia zakazów podróży mówiąc, że jest decyzje mocno uderzają w jego kraj oraz jego sąsiadów.

Nowy wariant dotarł do Europy. Największe ognisko w Europie znajduje się w Portugalii, gdzie wykryto 13 przypadków zakażeniem mutacją koronawirusa Omikron. Zakażenia nowym wariantem odnotowano także we Włoszech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Czechach.

– Omicron pokazuje, dlaczego świat potrzebuje nowego porozumienia w sprawie pandemii – powiedział w poniedziałek Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, przed rozpoczęciem zgromadzenia ministrów zdrowia członków WHO

Zgromadzenie ma rozpocząć w poniedziałek negocjacje w sprawie porozumienia ws. zapobiegania przyszłym pandemiom. Projekt przedstawiony przez WHO wskazuje na powołanie międzyrządowego organu, który miałby – w czasie pandemii – negocjować i regulować porozumienia między państwami członkowskimi. Organ miałby być zawsze w gotowości reakcji na pandemię. Projekt przewiduje, że pierwsze negocjacje rozpoczęłyby się w marcu 2022 r. Za wprowadzeniem porozumienia opowiadają się kraje UE, jednak m.in. USA i Chiny nie akceptują powołania nowego organu.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omicron. Resort zdrowia ogłosił jednak „alertowy pakiet obostrzeń”.

– W związku z mutacją omikron przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń. Wydamy zakaz lotów do 7 krajów z Afryki m.in. RPA. Wydłużona kwarantanna do 14 dni bez możliwości zwolnienia testem – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zakaz lotów ma obejmować RPA, Bostwanę, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Nambię oraz Zimbabwe. Minister Niedzielski zapowiedział także wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, które mają zacząć obowiązywać od początku grudnia. – Zmniejszamy limity z 75% do 50% zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach – przekazał minister Niedzielski.

Oprac. KR

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać