FEom4WHXMAIKjHl

Nowa koalicja rządowa w Niemczech

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę 3 niemieckie partie: SPD, Zieloni i FDP przedstawiły porozumienie koalicyjne. Na czele rządu stanie Olaf Scholz.
Reklama

Liderzy niemieckich partii SPD, Zielonych i FDP przedstawili w środę wynegocjowaną w ostatnich tygodniach umowę koalicyjną. Porozumienie udało się wypracować w miesiąc (początek negocjacji 21 października). Zgodnie z umową koalicyjną Annalena Baerbock (Zieloni) obejmie funkcje ministra spraw zagranicznych, a Robert Habeck (Zieloni) zostanie ministrem ds. gospodarki. Nowym ministrem finansów zostanie Christian Lindner (FDP).

Jest to pierwszy rząd w historii Niemiec składający się z trzech ugrupowań. Co więcej, zagadnienie zmian klimatycznych ma stanowić priorytet rządu, zawarty w polityce każdego z minierstw. Dokument mówi, że partie będą dążyć do stopniowego wycofywania węgla z rynku do 2030 r. Strony chcą także dążyć do przeznaczenia 2% terytorium Niemiec na cele energetyki wiatrowej i skoncentrować się również na energii opartej na wodorze. Do 2030 80% energii elektrycznej ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

foto: Olaf Scholz / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać