FJmjKo-VkAQCS62

Nowy prezydent Korei Południowej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Korea Południowa ma nowego prezydenta. Yoon Suk-yeol został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie przed parlamentem w Seulu.
Reklama

Polityk w swoim inauguracyjnym przemówieniu mówił o zagrożeniu, jakie stwarza dla jego kraju próba pozyskania broni atomowej przez Korę Północną.

„Program nuklearny Korei Północnej zagraża bezpieczeństwu naszego kraju i Azji Północno-Wschodniej, ale drzwi do dialogu są otwarte, abyśmy mogli pokojowo rozwiązać ten problem” – powiedział.

Zadeklarował wsparcie gospodarcze dla sąsiedniego kraju pod warunkiem, że władze w Pjongjangu zakończą program nuklearny.

Zapowiedział jednocześnie, że Seul wzmocni swoje zdolności odstraszania i ostrzegł przed uderzeniem wyprzedzającym, jeśli pojawią się oznaki zbliżającego się ataku z Północy.

61-letni Yoon Suk-yeol w marcu wygrał wybory prezydenckie. Był popierany przez konserwatywną Partię Władzy Ludowej. Do polityki wszedł niecały rok temu, wcześniej przez 26 lat był prokuratorem. W kampanii mówił o walce z korupcją i wyrównaniu szans gospodarczych dla obywateli. Wśród Koreańczyków rośnie frustracja z powodu pogłębiających się nierówności i rosnących cen mieszkań. W kwietniu inflacja w kraju osiągnęła najwyższy poziom od ponad 13 lat. Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa dodatkowo pogłębił wybuch wojny na Ukrainie, co może zagrozić perspektywom wzrostu gospodarczego.

Nowy prezydent formalnie przejął obowiązki w poniedziałek o północy. W ceremonii zaprzysiężenia uczestniczyło około 40 tysięcy osób.

foto: https://pbs.twimg.com/media/FJmjKo-VkAQCS62?format=jpg&name=large

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać