Nowe dane Ministerstwa Zdrowia. Kolejny wzrost zakażeń Covid-19

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę 27 lipca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o 3721 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce. To o 30 procent więcej w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia, czyli mniejszy niż w ostatnich dniach.

Dzisiejsze dane to 3721 nowych przypadków. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia to tutaj jest dość dobra wiadomość. Może jest to pojedynczy dzień i trudno wyciągać może wnioski, ale to jest wzrost tylko o 30 proc. jak popatrzymy tydzień do tygodnia. W poprzednich dniach to było przeważnie koło 60 proc. Widzimy, że ten przyrost nie jest aż tak duży. Także wczorajsze dane pokazują, że spada współczynnik r, czyli ten współczynnik wyprzedzający reprodukcji wirusa. W tej chwili wynosi 1,3, a był prawie 1,5 dla całego kraju. Widać, że on zaczyna powolutku spadać – poinformował dziś Waldemar Kraska, podczas wystąpienia w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Czy ponownie wrócimy do obostrzeń?

Wiceminister zapytany był również o możliwość powrotu do obostrzeń. Jego zdaniem obostrzenia nie wrócą, a ministerstwo stawia na zalecenia, takie jak dystans, dezynfekcja, maseczka.

Tymczasem Niemcy ponownie rozważają wprowadzenie obowiązku noszenia masek. Tydzień temu minister sprawiedliwości Marco Buschmann ujawnił, że rząd przygotowuje się na ciężką zimę z COVID-19 i rozważa obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach publicznych.

Waldemar Kraska podkreślał, że obecnie ryzyko hospitalizacji z powodu zakażenia covid-19 jest mniejsze niż w poprzednich falach. „Powiedziałem, że ta śmiertelność w naszym kraju dotyczy głównie osób powyżej 60. roku życia, osoby młodsze przechodzą zdecydowanie lepiej, dlatego skierowaliśmy do tej grupy drugą dawkę (przypominającą). Zachęcamy bardzo te osoby, aby to szczepienie przyjąć – dodał.

Przypomnijmy, że najnowsze dane resortu zdrowia, z 26 lipca, mówią o 1 tys. 884 osobach hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Europa znajduje się w centrum odrodzenia fali zakażeń SARS-CoV-2

Jednak zdaniem WHO, Europa znajduje się w centrum odrodzenia fali zakażeń SARS-CoV-2. „Obserwujemy o wiele bardziej niż dotychczas intensywną falę choroby COVID-19 ponownie przechodzącą przez Europę” – przyznał dyrektor wykonawczy programu Światowej Organizacji Zdrowia Michael Ryan.

Według WHO wzrosty w Europie i w Stanach Zjednoczonych napędzają podwarianty Omikronu BA.4 i BA.5, a także subwariant BA.2.75, zwany także Centaurusem, który pierwotnie wykryto w Indiach, a teraz dotarł już m.in. do USA, Kanady, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać