dna-3539309_1920

Nobel z chemii „Za opracowanie metody edycji genomu”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna to tegoroczne laureatki Nobla z chemii. Zostały nagrodzone „za opracowanie metody edycji genomu”.

Dwie badaczki zostały wyróżnione za opracowanie niezwykle metody edycji genomu – CRISPR/Cas9, określanej też jako „nożyce molekularne”. Metoda ta daje szansę na zrewolucjonizowanie terapii genowych oraz tworzenie nowych genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin uprawnych. Pozwala bowiem wprowadzać bardzo specyficzne modyfikacje w określone sekwencje DNA.

„Ta technologia wywarła rewolucyjny wpływ na nauki przyrodnicze, wnosi wkład w nowe terapie przeciwnowotworowe i może urzeczywistnić marzenie o leczeniu chorób dziedzicznych” – czytamy w oświadczeniu.

Charpentier odkrył molekułę tracrRNA, która jest wykorzystywana przez niektóre bakterie do ochrony przez rozszczepianie wirusowego DNA. Następnie współpracowała z Doudną, aby odtworzyć działanie przypominające nożyce w probówce.

Prof. Rafał SICIŃSKI z Wydziału Chemii UW podkreślił, że obie noblistki rozpoczęły intensywną współpracę niedawno, bo około 9 lat temu. – Wyniki tych prac już zostały zastosowane przez szereg innych naukowców z innych ośrodków badawczych. Ich renomę widać w literaturze naukowej. Według prof. Sęka tegotoczny Nobel z dziedziny chemii nawiązuje do sytuacji pandemicznej. – Oczywiście daleka droga, żeby zmodyfikować DNA w taki sposób, żebyśmy byli odporni na COVID-19, ale ta nagroda – wydaje mi się – jest puszczeniem oka do naukowców, że warto w tym kierunku iść i że potrzeby cywilizacyjne społeczeństwa w dużym stopniu dotyczą pogranicza między chemią, biologią i medycyną.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać