The 93-year-old German Bruno D. accused of being an SS guard involved in killings of thousands of prisoners, many of them Jewish, between  August 1944 and April 1945, in the Stutthof Nazi concentration camp near Gdansk, Poland, arrives for expecting his verdict in his trial, in a Hamburg court room, Germany, July 23, 2020.,Image: 546328479, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: FABIAN BIMMER / Reuters / Forum

Niemiecki sąd skazał na karę więzienia byłego strażnika obozu koncentracyjnego Stutthof

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
93-letni mężczyzna, który jako nastolatek pracował jako strażnik w niemieckim obozie koncentracyjnym, został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w morderstwie. Oskarżony został wysłany do obozu Stutthof pod Gdańskiem w 1944 r., w wieku 17 lat, po tym, jak uznano go za niezdolnego do walki na froncie ze względów zdrowotnych. Pracował jako strażnik SS na wieży strażniczej.

Mężczyzna, Bruno D., został w czwartek uznany przez sąd w Hamburgu za winnego współdziałania w zabójstwie na podstawie 5 232 zarzutów i jako współsprawca w usiłowaniu zabójstwa z jednego powodu. Proces toczył się w sądzie dla nieletnich ze względu na młody wiek mężczyzny w chwili popełnienia przestępstwa. Wyrok dwóch lat w zawieszeniu to łagodniejsza kara niż ta wnioskowana przez prokuraturę (trzy lata więzienia). Obrońcy domagali się uniewinnienia.

Trzydziestu pięciu ocalałych więźniów obozu Stutthof znalazło się wśród współpowodów również reprezentowanych w procesie. Za pośrednictwem swoich prawników wezwali byłego strażnika do zaakceptowania jego winy za Holokaust, ale nie domagali się surowej kary.

Starszy mężczyzna przyznał się na początku procesu w zeszłym roku do pracy dla SS w obozie Stutthof od sierpnia 1944 do kwietnia 1945 roku. Podkreślił, że nie robił tego z wolnej woli. Niemiecka Agencja Prasowa podaje, że wcześniej w tym tygodniu po raz ostatni zwrócił się do sądu, przepraszając „wszystkich ludzi, którzy przeszli przez to piekielne szaleństwo oraz ich krewnych i potomków”.

Wśród ponad 5000 więźniów zamordowanych w Stutthofie, gdy mężczyzna tam pracował, prokuratorzy podali, że 30 zostało zastrzelonych w tajnym obiekcie na terenie krematorium, a co najmniej 200 zagazowano.

Według Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu prokuratorzy w tym kraju pracują obecnie nad kolejnymi 14 otwartymi sprawami dotyczącymi zbrodni popełnionych w obozach zagłady podczas II wojny światowej.

foto: Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać