dna-3656587_1920

Niedzielski: dostawcy zweryfikują możliwość dostarczenia Polsce dodatkowych szczepionek przeciw grypie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Minister Zdrowia Adam Niedzielski był pytany w Radiu Zet o szczepienia przeciwko grypie i trudności z zakupem szczepionek. Jak odpowiedział minister, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do przedstawicieli największych dostawców szczepionek o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów szczepionek z całej Europy.
Reklama

Minister zdrowia powiedział, że teraz do Polski planowane jest ściągnięcie dodatkowych 0,5 mln szczepionek. Adam Niedzielski przypomniał, że w poprzednim sezonie grypowym przeciw grypie zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, a więc ok. 1.5 mln społeczeństwa. Zutylizowano 100 tys. niewykorzystanych szczepionek.

Mechanizm zamówień szczepionek zawsze bazuje na wynikach w poprzednim roku, co utrudnia pozyskanie  większej ilości remedium w tym roku – powiedział Niedzielski.

W związku z pandemią COVID-19 i zagrożeniem przed wybuchem jednoczesnego stanu epidemii COVID-19 oraz grypy w okresie jesienno-zimowym wzrasta zainteresowanie społeczeństwa na szczepienia przeciw grypie. Dotąd nie udało się opracować szczepionki przeciw COVID-19 chociaż kilka remediów znajduje się w zaawansowanej fazie testów. Urzędnik Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Guizhen Wu, poinformował w wywiadzie dla telewizji państwowej  w poniedziałek, że szczepionki na koronawirusa opracowywane w Chinach mogą być gotowe do użytku przez ogół społeczeństwa już w listopadzie. Chiny mają cztery szczepionki Covid-19 w końcowej fazie badań klinicznych. Co najmniej trzy z nich zostały już zaoferowane pracownikom medycznym w ramach programu uruchomionego w lipcu. Wu, która powiedziała, że nie doświadczyła żadnych nieprawidłowych objawów w ostatnich miesiącach po samodzielnym przyjęciu eksperymentalnej szczepionki w kwietniu, nie sprecyzowała, o których szczepionkach miała na myśli.

Źródło: PAP FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama