m79mQ26I_400x400

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón, pisarz i scenarzysta

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Carlos Ruiz Zafón zmarł w wieku 55 lat

W wieku 55 lat, w Los Angeles, zmarł Carlos Ruiz Zafón, autor miedzy innymi tetralogii „Cmentarz zapomnianych książek”. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Cień wiatru”, która stała się międzynarodowym bestsellerem. O śmierci pisarza informuje hiszpański dziennik „EL PAÍS”.

Zafón mieszkał w Los Angeles, gdzie pracował nad kolejnymi powieściami i scenariuszami, dla amerykańskiego przemysłu filmowego. Autor od kilku lat cierpiał na raka.

Redaktor pracujący z Zafónen powiedział, że „jeden z najlepszych współczesnych powieściopisarzy znika”.

Karierę rozpoczął Zafón od sukcesów literackich po czasie spędzonym w świecie reklamy i kina. Tak mówił o swojej drodze do literatury w wywiadzie dla EL PAÍS na targach w Guadalajara w 2008 r.,: „Reklama była moją pierwszą pracą, miałem 19 lub 20 lat i tak, zacząłem jako stażysta a skończyłem jako dyrektor kreatywny; dużo się nauczyłem i dobrze zarabiałem … Wielu pisarzy, takich jak Don Delillo, pracowało w reklamie, ponieważ porusza literaturę. Tam uczysz się widzieć język, słowa, jak obrazy”.

Autor „Cienia Wiatru” nigdy nie był przesadnie obecny w kręgach literackich, wobec których był krytyczny. „Domniemany świat literacki to 1% świata literackiego i 99% świata”, twierdził.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać