Reklama
Reklama
48929583337_5942870ddb_o

New START: szansa na porozumienie między USA a Rosją w sprawie traktatu O redukcji i ograniczeniu zbrojeń strategicznych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Kreml z zadowoleniem przyjął w piątek gotowość USA do przedłużenia traktatu New START o ograniczeniu zapasów broni jądrowej, ale ostrzegł, że sukces „zależeć będzie od szczegółów”.

Nowe porozumienie START (Traktat o redukcji zbrojeń strategicznych) weszło w życie w 2011 r. i wygaśnie 5 lutego, jeśli nie dojdzie do przedłużenia umowy między USA i Rosją w sprawie kontroli zapasów broni i umożliwienia dalszych inspekcji. Nowa administracja prezydenta USA Joe Bidena zaproponowała w tym tygodniu przedłużenie traktatu o pięć lat.

„Rosja jest za utrzymaniem Nowego STARTU i za przedłużeniem tego traktatu, aby zyskać czas na rozmowy i kontakty. Z zadowoleniem przyjmujemy jedynie polityczną wolę przedłużenia tego dokumentu” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał jednak, że „wszystko będzie zależało od szczegółów tej propozycji, która jeszcze nie została zbadana”. Rosja już kilkakrotnie proponowała przedłużenie porozumienie, argumentując jednak za brakiem zmian w obecnej umowie. „Prowadzimy już dialog” – powiedział Leonid Służużki, szef komisji spraw zagranicznych w Dumie, rosyjskim parlamencie. „Oczekujemy konkretnych propozycji”.

Oba kraje kontrolują około 90 procent światowych zapasów broni jądrowej. Nowy START ogranicza zasoby zbrojne obu krajów do 1550 gotowych do odpalenia głowic jądrowych i 800 systemów startowych. Administracja Trumpa negocjowała w tej sprawie z Rosją, ale nie była w stanie osiągnąć porozumienia.

Oprac. MKr
Źródło: DPA
Reklama

Warto przeczytać

Reklama