Reklama
Reklama
ruhr-area-696561_1920

Negocjacje ws. kopalni Turów. Rzecznik rządu: przechodzimy do finalizowania umowy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Czeski magazyn „Ceske Noviny” donosi, że kraj ten planuje domagać się kary dla Polski, w wysokości 5 mln euro dziennie, za każdy dzień, kiedy nie dokonano „niezwłocznego wstrzymania wydobycia węgla” w Turowie.
Reklama

Sprawa dotyczy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w maju nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów do czasu wydania ostatecznego wyroku. Według strony czeskiej kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Premier Morawiecki pod koniec maja rozmawiał z premierem Czech Andrejem Babiszem i poinformował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego „Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE”. Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Babisz podkreślił, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską. Także „Ceske Noviny” podaje, że ministrowie spraw zagranicznych oraz środowiska mają negocjować z Polską międzyrządową umowę ws. kopalni węgla w Turowie.

Do informacji przedstawionych w Ceske Noviny odniósł się we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił w Programie Trzecim Polskiego Radia zaznaczył, że wczoraj rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć. „Ma wytyczne negocjacyjne w tym zakresie i przechodzimy do finalizowania umowy (…) Jednocześnie rozumiem to, że z przyczyn negocjacyjnych również, czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania, ale generalnie rzecz biorąc dostał mandat negocjacyjny premier Babisz, aby zakończyć polubownie tę sprawę i to wczoraj też było elementem ustaleń rządu czeskiego” – dodał Müller.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać