FEV_1795

Nawalny został skazany na 3,5 roku kolonii karnej. Wielu protestujących zostało rannych przez siły bezpieczeństwa podczas protestów w jego obronie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Zdaniem obrońców praw człowieka podczas protestów przeciwko kontrowersyjnemu wyrokowi pozbawienia wolności dla czołowego rosyjskiego dysydenta Aleksieja Nawalnego rannych zostało wiele osób. Niektórzy z zatrzymanych doznali obrażeń rąk, ramion lub głowy w wyniku przemocy policyjnej – podał w środę portal praw obywatelskich OVD, dodając, że w niektórych przypadkach siły bezpieczeństwa odmówiły wezwania pomocy medycznej.

W samej Moskwie lekarzy odwiedziło 13 osób, a ośmiu protestujących było przetrzymywanych w więziennej furgonetce w Petersburgu przez ponad trzy godziny, podała agencja informacyjna Interfax. OVD naliczył ponad 1400 aresztowań podczas wieców przeciwko wyrokowi więzienia dla Nawalnego, w tym ponad 1100 w stolicy Moskwie. Interfax poinformował o około 1300 aresztowaniach po wtorkowych demonstracjach w Moskwie, przy czym wielu uczestników oczekuje kary grzywny lub spędzenia kilku dni w areszcie.

We wtorek moskiewski sąd skazał Nawalnego na 3,5 roku więzienia za naruszenie warunków zawieszenia – nie zgłosił się do władz, gdy przebywał w Niemczech w wyniku zatrucia. Według jego adwokatów, uwzględniając poprzedni areszt domowy, okres obowiązywania kary dla Nawalnego może dwa lata i osiem miesięcy.

Wyrok wywołał falę masowych protestów jego zwolenników, głównie w Moskwie i Petersburgu. W minioną niedzielę zatrzymano ponad 5500 osób podczas wieców wzywających do uwolnienia Nawalnego i protestujących przeciwko korupcji i arbitralnej sprawiedliwości.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać