smoke-258786_1920

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęło najwyższy poziom we współczesnej historii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Ilość dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi w maju osiągnęła najwyższy poziom we współczesnej historii – informują naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) i Scripps Institution of Oceanography z University of California w San Diego. Jak się więc okazuje – ograniczenie dojazdów do pracy i wielu innych działań, związanych z pandemią Covid-19, nie przyniosło pozytywnego wpływu na środowisko.

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) i Scripps Institution of Oceanography z University of California w San Diego stwierdzili, że ilość dwutlenku węgla, oparta na pomiarze stacji pogodowej NOAA na Mauna Loa na Hawajach, jest najwyższa od początku pomiarów, które miały miejsce 63 lata temu. Pomiar, nazwany krzywą Keelinga na cześć Charlesa Davida Keelinga, naukowca, który rozpoczął tam monitorowanie poziomu dwutlenku węgla w 1958 roku, jest globalnym punktem odniesienia dla informacji na temat poziomów węgla w atmosferze.

Odkrycia pokazują, że ograniczenie zużycia paliw kopalnych, zalesianie i inne praktyki prowadzące do emisji dwutlenku węgla muszą stać się priorytetem, aby uniknąć katastrofalnych konsekwencji. „Dodajemy do atmosfery około 40 miliardów ton metrycznych zanieczyszczenia CO2 rocznie. To góra węgla, którą wykopujemy z Ziemi, spalamy i uwalniamy do atmosfery jako CO2 – rok po roku” – powiedział Pieter Tans, naukowiec z Globalnego Monitoringu NOAA Laboratorium.

Ilość dwutlenku węgla w powietrzu jest teraz taka sama, jak około 4 miliony lat temu, kiedy poziom morza był o 24 metry wyższy niż dzisiaj, a średnia temperatura była o 7 stopni Fahrenheita wyższa. Pomimo ograniczonego ruchu związanego z pandemią, naukowcy nie byli w stanie zaobserwować spadku ogólnej ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Częściowo jest to wina pożarów, a także naturalnego zachowania substancji w atmosferze.

Oprac. Natalia Pacho
Źródło: Reuters

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać