Reklama
Reklama
fef19e0e66e68f13b0b14edeb4e44eff

Największa góra lodowa oderwała się od szelfu na Antarktydzie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Góra lodowa, która jest uznana za największą na świecie, oderwała się od szelfu i płynie Morzem Weddella. A-76 – bo tak góra została nazwana – mierzy 4320 km2.
Reklama

Góra lodowa ma około 170 km długości i 25 km szerokości i jest nico większa od wyspy Majorka. Oderwała się ona od zachodniej strony szelfu lodowego Ronne. Zaobserwowana została na podstawie zdjęć satelity Copernicus – podała British Antarctic Survey. Informację tę potwierdziła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na podstawie zdjęć satelity Santiel-1. Naukowcy uznali ją za największą na świecie zaraz po A-23A (3880 km2).

Lodowiec Ronnie, od którego oderwała się góra, leży na Półwyspie Arktycznym. Do niedawna największe zagrożenie stwarzała góra lodowa A68 (5800 km2), której oderwanie zaobserwowano w 2017 r. Rozpadła się ona jednak całkowicie w kwietniu br. po 3-letnim dryfowaniu z Półwyspu Antarktycznego na wyspę Georgii Południowej.

Naukowcy stwierdzają, że zmiany klimatyczne mogą mieć wpływ na gwałtowną dezintegrację lodowców szelfowych, zaobserwowaną ostatnio na Półwyspie Arktycznym. Średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 1°C od XIX wieku i zwiększyła ona intensywność susz, fal upałów i tropikalnych cyklonów, a co za tym idzie zintensyfikowała topnienie lodowców.

foto: European Space Agency

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać