Sabuchova

Najważniejsza nagroda literacka na Słowacji, Anasoft Litera, przyznana

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Za najlepszą książkę prozatorską wydaną w ubiegłym roku uznano książkę Aleny Sabuchovej, „Šeptuchy”-powieść, której akcja rozgrywa się na Podlasiu.

„Šeptuchy” to z jednej strony zwykła historia, o życiu i dorastaniu, a z drugiej niezwykła, ponieważ osnuta wokół podlaskich tradycji. Książka jest owocem podróży autorki na Podlasie-w którym jest zakochana i które ma dla niej wyjątkową, tajemniczą atmosferę-i spotkań z podlaskimi szeptuchami.

Anasoft Litera jest najważniejszą nagrodą literacką na Słowacji. Przyznawana jest przez 5-osobowe jury za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku . Wybór książki następuje w trzech etapach: najpierw ogłaszana jest lista 10 książek, potem 5, w trzecim etapie podawany jest zwycięzca. Nagrodę, przyznawaną od 2006 roku, otrzymali m.in.Pavel Vilikovský (dwukrotnie, za książki „Čarovný papagáj a iné gýče” i „Prvá a posledná láska”) i Monika Kompaníková (za książkę „Piata loď”, później ekranizowaną).

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać