Sabuchova

Najważniejsza nagroda literacka na Słowacji, Anasoft Litera, przyznana

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Za najlepszą książkę prozatorską wydaną w ubiegłym roku uznano książkę Aleny Sabuchovej, „Šeptuchy”-powieść, której akcja rozgrywa się na Podlasiu.
Reklama

„Šeptuchy” to z jednej strony zwykła historia, o życiu i dorastaniu, a z drugiej niezwykła, ponieważ osnuta wokół podlaskich tradycji. Książka jest owocem podróży autorki na Podlasie-w którym jest zakochana i które ma dla niej wyjątkową, tajemniczą atmosferę-i spotkań z podlaskimi szeptuchami.

Anasoft Litera jest najważniejszą nagrodą literacką na Słowacji. Przyznawana jest przez 5-osobowe jury za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku . Wybór książki następuje w trzech etapach: najpierw ogłaszana jest lista 10 książek, potem 5, w trzecim etapie podawany jest zwycięzca. Nagrodę, przyznawaną od 2006 roku, otrzymali m.in.Pavel Vilikovský (dwukrotnie, za książki „Čarovný papagáj a iné gýče” i „Prvá a posledná láska”) i Monika Kompaníková (za książkę „Piata loď”, później ekranizowaną).

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama