Solis Invicti

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana za nowe metody badań ekonomicznych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ogłoszeni w poniedziałek laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii to Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens. Card został wyróżniony za „empiryczny wkład w ekonomię pracy”, natomiast Angrist i Imbens za „metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych”.
Reklama

Jak przekazuje Komitet Noblowski, laureaci wykonywali naturalne eksperymenty dotyczące sytuacji z życia codziennego. Eksperymenty te przypominały eksperymenty losowe.

– Laureaci nauk ekonomicznych z 2021 r. dostarczyli nam nowych spostrzeżeń na temat rynku pracy i pokazali, jakie wnioski na temat przyczyny i skutku można wyciągnąć z naturalnych eksperymentów. Ich podejście rozprzestrzeniło się na inne dziedziny i zrewolucjonizowało badania empiryczne – przekazał Komitet.

David Card został nagrodzony za przeanalizowanie wpływu płac minimalnych, imigracji i edukacji na rynek pracy; natomiast laureaci Joshua Angrist i Guido Imbens za pokazanie, jak wyciągać wnioski przyczynowo-skutkowe z naturalnych eksperymentów.

– Badania Carda nad podstawowymi pytaniami dla społeczeństwa oraz wkład metodologiczny Angrista i Imbensa wykazały, że naturalne eksperymenty są bogatym źródłem wiedzy. Ich badania znacznie poprawiły naszą zdolność do odpowiadania na kluczowe pytania przyczynowe, co przyniosło ogromne korzyści społeczeństwu – powiedział Peter Fredriksson, przewodniczący Komitetu Nagrody Nauk Ekonomicznych.

Oprac: KR
Źródło: NOBEL PRIZE

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać