Adam Baker nobel

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana za opracowanie narzędzia do budowy molekularnej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Nagrodzeni zostali Benjamin List i David WC MacMillan. Naukowcy opracowali nowe, precyzyjne narzędzie do budowy molekularnej – tzw. asymetryczną katalizę organiczną – która wpłynęła na farmację i ekologię chemii.
Reklama

Benjamin List i David WC MacMillan w 2000 r. niezależnie od siebie odkryli trzeci rodzaj katalizatorów, czyli substancji, które kontrolują i przyspieszają reakcje chemiczne, nie stając się częścią produktu końcowego (wcześniej były znane tylko dwa katalizatory: metale i enzymy). Naukowcy przedstawili model asymetrycznej organokatalizy, opierającej się na małych cząsteczkach organicznych.

– Ta koncepcja katalizy jest równie prosta, co genialna, a faktem jest, że wiele osób zastanawiało się, dlaczego nie pomyśleliśmy o tym wcześniej – powiedział przewodniczący Komitetu Nobla ds. Chemii, Johan Åqvist.

Według Komitetu Noblowskiego, dzięki Listowi i MacMillanowi, po 2000 r. organokataliza bardzo szybko się rozwija. Reakcja pozwala dzisiaj wydajniej konstruować m.in. nowe farmaceutyki czy też cząsteczki, które mogą wychwytywać światło w ogniwach słonecznych.

– Odkrycie […] przeniosło budowę molekularną na zupełnie nowy poziom. Nie tylko uczyniła chemię bardziej ekologiczną, ale także znacznie ułatwiła wytwarzanie asymetrycznych cząsteczek – przekazali organizatorzy Nagrody Nobla.

Benjamin List z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie oraz David WC MacMillan – profesor na Uniwersytecie Princeton, USA – dzielą nagrodę 10 mln koron szwedzkich.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama