E_9j6q4XsAMxzCm

Na Węgrzech rozpoczął się IV Budapesztański Szczyt Demograficzny

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas dwudniowego szczytu, rozpoczynającego się w czwartek, przedstawiciele państw środkowoeuropejskich mają dyskutować i wymieniać się spostrzeżeniami na temat polityki demograficznej oraz prorodzinnej. Podczas szczytu przywódcy zadeklarowali, że imigracja nie powinna być odpowiedzią na wyzwania demograficzne Unii Europejskiej.

Tegoroczny Budapesztański Szczyt Demograficzny odbywa się pod hasłem „Rodzina: klucz do zrównoważonego rozwoju”. W debatach organizowanych podczas wydarzenia biorą udział m.in. przedstawiciele Węgier, Polski, Czech. Słowenii i Serbii, jak i również środowisk akademickich czy liderów religijnych. Polskę na szczycie reprezentuje premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny Marlena Maląg.

– Rodzina jako klucz do zrównoważonego rozwoju, jej rola w życiu społecznym, gospodarczym, aktualne trendy demograficzne – to tylko część tematów, które będziemy poruszać podczas tegorocznego szczytu w Budapeszcie. Poprzednie edycje pokazały, jak ważne jest to wydarzenie. Umożliwia m.in. wymianę doświadczeń z zakresu strategicznie ważnych obszarów, takich jak demografia i polityka prorodzinna – powiedziała w rozmowie z PAP Maląg.

Minister Maląg ma wziąć udział w piątkowym panelu, w którym przedstawione zostaną polskie programy adresowane dla rodzin, w tym Rodzina 500+, Dobry Start czy Mama 4+. Minister ma także spotkać się z Janezem Ciglerem Kraljem ministrem pracy, rodziny, spraw społecznych i równości szans Słowenii, z którym rozmawiać będzie m.in. o sytuacji na rynku pracy w kontekście epidemii koronawirusa.

Podczas szczytu środkowoeuropejscy przywódcy podpisali w czwartek wspólną deklarację, w której zgodnie twierdzą, że imigracja nie powinna być odpowiedzią na wyzwania demograficzne Unii Europejskiej. Deklaracja podpisana przez premierów Węgier, Polski, Czech, Słowenii i prezydenta Serbii wzywa także Unię Europejską do utrzymania polityki rodzinnej w krajowej jurysdykcji.

– Każde państwo członkowskie powinno kształtować własną politykę rodzinną zgodnie z własną konstytucją, tradycjami i obyczajami. Polityka rodzinna jest i powinna pozostać kompetencją narodową – mówi fragment oświadczenia.

Oprac. KR
foto: Eryk Mistewicz / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama