22795330440_4d2c31360d_k

Na terenie Białorusi zatrzymano rosyjskich najemników podejrzewanych o próbę destabilizacji kraju przed wyborami

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Białoruskie władze poinformowały w środę 29 lipca o zatrzymaniu 32 rosyjskich prywatnych kontrahentów wojskowych.

Państwowa agencja informacyjna BelTA poinformowała, że członkowie rosyjskiej prywatnej kompanii wojskowej Wagnera zostało zatrzymanych na noc w sanatorium pod Mińskiem przez zespół SWAT z Komitetu Bezpieczeństwa Państwa Białoruskiego, znanego pod nazwą KGB. Kolejna osoba została zatrzymana na południu kraju, poinformowała Biełta, która opublikowała listę zatrzymanych Rosjan.

Yulia Goncharova, rzeczniczka czołowej białoruskiej agencji śledczej, Komitetu Śledczego, potwierdziła zatrzymania. Ambasada Rosji na Białorusi poinformowała, że nie otrzymała oficjalnych informacji o zatrzymaniach od władz białoruskich.

BelTA poinformowała, że białoruskie organy ścigania działają na podstawie wskazania, że ponad 200 bojowników przybyło na Białoruś z misją destabilizacji kraju podczas kampanii wyborczej.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w głosowaniu 9 sierpnia ubiega się o szóstą kadencję na stanowisku głowy państwa. Poprzednie procesy wyborcze na Białorusi były krytykowane przez międzynarodowe organizacje, w tym przez obserwatorów OBWE jako nieuczciwe i fałszowane.

Białoruscy urzędnicy wyborczy zabronili dwóm głównym kontrkandydatom wystąpić w głosowaniu. Jeden z rywali, Viktor Babariko, były szef banku został skazany na karę więzienia za pranie pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków. Inny, Valerey Tsepkalo, były ambasador w Stanach Zjednoczonych nie zdołał zarejestrować swojego komitetu wyborczego, po tym, jak władze unieważniły podpisy, które zebrał w celu zakwalifikowania się jako kandydat wyborczy. Tsepkalo uciekł do Rosji ze swoimi dziećmi po otrzymaniu ostrzeżenia, że jego aresztowanie jest nieuchronne, a władze planują odebrać mu prawa rodzicielskie.

Svetlana Tikhanovskaya, żona uwięzionego blogera opozycyjnego Siergieja Tichanowskiego, jest jedyną kandydatką opozycji, która została dopuszczona do głosowania.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać