Reklama
Reklama
ramadan-5055672_1920

Muzułmanie na całym świecie świętują Ramadan w warunkach restrykcji pandemicznych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ramadan, który rozpoczął się 13 kwietnia, nadchodzi, gdy znaczna część świata została dotknięta nową, intensywną falą koronawirusa. Dla wielu muzułmanów nadzieje na lepszy Ramadan niż w zeszłym roku zostały zniweczone przez wzrost infekcji.
Reklama

Ramadan to czas postu, kultu i dobroczynności oraz czas, kiedy ludzie zazwyczaj gromadzą się na modlitwach, oraz wokół świątecznych posiłków, aby przerwać całodzienny post i wymienić wizyty. Po raz kolejny niektóre kraje nakładają nowe ograniczenia, lecz mimo to istnieją duże obawy, że wspólnotowe rytuały w tym miesiącu mogą podsycić dalszy wzrost zagrożenia epidemicznego.

„Brak przestrzegania zaleceń, który miał miejsce w ostatni Ramadan, pospieszne zniesienie godziny policyjnej nałożonej w tamtym czasie i ponowne otwarcie miejsc kongregacji… doprowadziło do poważnych konsekwencji, które trwały miesiącami” – powiedział Ahmed Al-Mandhari, dyrektor regionalny Światowej Organizacja Zdrowia na wschodnią część Morza Śródziemnego. „Mamy wiele obaw związanych z powtórzeniem tego, co wydarzyło się w zeszłym Ramadanie, zwłaszcza że Ramadan zbiega się z innym ważnym świętem, jakim jest Wielkanoc” – napisał. Prawosławni świętują Wielkanoc 2 maja.

W Pakistanie liczba nowych przypadków wzrosła z mniej niż 800 dziennie na początku miesiąca ubiegłego roku do ponad 6000 dziennie kilka tygodni po zakończeniu Ramadanu. Urzędnicy w dużej mierze przypisywali wzrost liczby infekcji Pakistańczykom lekceważących restrykcje. Po gwałtownym spadku w kraju odnotowuje się ponad 5000 nowych przypadków dziennie. Iran w sobotę rozpoczął 10-dniową blokadę w związku z gwałtownym wzrostem liczby infekcji, który nastąpił po dwutygodniowym święcie państwowym Nowruz, perskiego Nowego Roku. Dla wielu z nich w ciągu miesiąca grożą też trudności gospodarcze. W rozdartej wojną Syrii Abed al-Yassin martwił się, jak jego iftar – posiłek o zachodzie słońca przerywający post – będzie wyglądał w tym roku. „Trudno będzie nawet zjeść fattoush”, powiedział al-Yassin, odnosząc się do sałatki, która jest podstawą świętego miesiąca w jego kraju.

Liban odczuwa najgorszy kryzys gospodarczy i finansowy we współczesnej historii, zaostrzony przez pandemię i eksplozję w Bejrucie w sierpniu 2020 r. „Przechodzimy przez okres, w którym niektórzy ludzie poszczą, czy to w czasie Ramadanu, czy nie” – powiedziała Natalie Najm, broker ubezpieczeniowy. Powiedziała, że ​​nawet w swojej pracy ledwo może pokryć koszty żywności. „A co z innymi, którzy stracili pracę?” Aby zapobiec dużym zgromadzeniom w Ramadanie, Arabia Saudyjska zakazała meczetom serwowania iftar i suhoor, posiłku tuż przed rozpoczęciem postu o wschodzie słońca.

Oprac. MKr
Źródło: AP, FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama