EeKm99iWsAIpvw3

Morawiecki: Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją – oświadczył w czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Reklama

Premier stwierdził, że „w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową”. Morawiecki dodał, że są to bardzo poważne wątpliwości „nad którymi nie można przejść do porządku dziennego, trzeba te wątpliwości we właściwy sposób zaadresować”.

– Jako rząd podzielamy częściowo te obawy i mamy prawo sądzić, że dokument może być niezgodny z konstytucją w zakresie m.in. bezstronności państwa ws. światopoglądowych oraz prawa rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnym sumieniem. Dlatego zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją – oświadczył szef rządu.

Jesteśmy zwolennikami karania sprawców przemocy domowej i każdej innej – powiedział Morawiecki, po czym przyznał, że działania krajowe mogą być niewystarczające i warto działać na polu międzynarodowym.

– MSZ dostało zadanie dot. współpracy w innymi państwami w wypracowaniu takich odpowiednich zapisów, które nie będą nasycone wątpliwościami światopoglądowymi – mówił szef rządu.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać