Ek1-1icWAAAobIy

Morawiecki w Sejmie RP: w obecnej sytuacji wszyscy powinni współpracować ponad podziałami

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj niższej izbie polskiego parlamentu informację na temat stanu państwa w związku z pandemią COVID-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono kolejne 10 040 przypadków. Zmarło 130 osób.

Premier zaapelował o współpracę i zgodę powołując się przy tym na autorytet profesora Mariana Zembali, który niedawno skierował wezwanie do współpracy ponad podziałami. Jak stwierdził szef rządu, w walce z pandemią słuchajmy się ekspertów i lekarzy, nie spin-doktorów. „Dzisiaj trzeba odłożyć na bok politykę i słupki sondażowe”.

PMM zaapelował o solidarność, która pozwoliła Polsce przejść przez pierwszą falę pandemii i „uchroniła nas od losu państw Zachodu” (…) „Również dzisiaj solidarność jest najlepszą receptą na dalszą walkę z koronawirusem”.

Ważnym wyrazem naszej solidarności jest ochrona seniorów: premier zapowiedział powstanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora oraz przypomniał, że rząd wprowadził już darmowe szczepienia na grypę dla osób powyżej 75 roku życia.

Lockdown ostatecznością

Dzisiaj, dzięki wiedzy nt. wirusa i przygotowaniu struktur państwowych, lockdown jest ostatecznością, a nie najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem – powiedział Morawiecki.  Premier przedstawił działania państwa do walki z pandemią na przestrzeni ostatnich miesięcy: zakupy sprzętu w tym kilku tysięcy respiratorów, przygotowanie szpitali, służb publicznych (wykorzystanie Policji, wojska czy straży pożarnej do zadań anty-COVID), procedur czy testów (kilkukrotnie większe możliwości testowania od wiosny). W ostatnich miesiącach przeszkolono medycznie ponad 100 tysięcy żołnierzy.

 – Zwiększyliśmy liczbę łóżek z 6 tys. łóżek do 16 tys. przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. Kupowaliśmy sprzęt, który leczy najciężej chorych. Kupiliśmy tyle respiratorów, że zwiększyliśmy 3,5-krotnie liczbę łóżek z respiratorami – powiedział premier.

Przedstawione założenia strategii obejmuję: ochrone zdrowia Polaków i wydajności służby zdrowia, działania przy jak najmniejszym koszcie dla gospodarki i szczególna ochrona osób starszych.

Dokonywaliśmy ogromnych zakupów. W samej Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się dzisiaj po ostatnich zakupach kilkanaście milionów maseczek FFP2 FFP3, pół miliarda rękawiczek, wiele innego sprzętu, przyłbice, kombinezony.

– Działania rządu oparte są na badaniach naukowych, analizach i ekspertyzach, a jednocześnie są drogą środka pomiędzy dwiema skrajnościami – lekceważeniem pandemii, a postawą strachu, która każe zamykać całą gospodarkę i państwo bez względu na wszelkie konsekwencje dla pracy i przyszłości polskich rodzin – podkreślił szef rządu. „Stan gospodarki jest dobry. Dzięki Tarczom udało się uniknąć masowej upadłości firm, ochronić miejsca pracy – wzrost bezrobocia jest niewielki i jeden z najniższych w UE. Finanse publiczne są pod kontrolą, co pokazuje niska rentowność polskich obligacji. Musimy dalej chronić miejsca pracy Polaków, a szybko wprowadzony lockdown może im zagrażać”.

Premier powołał się także na ostatnio opublikowany przez periodyk naukowy Lancet konsensus naukowy na temat koronawirusa. Po pierwsze, dla COVID-19 najbardziej zabójczy jest kontakt, bliskość, mobilność społeczna, ponieważ one powodują przede wszystkim zakażanie się od siebie. Młodzi ludzie, którzy w mniejszym stopniu zarażają się w sposób groźny, jednocześnie są dobrym, jak mówią epidemiolodzy, nośnikiem i pasem transmisji do innych osób.

Drugi punkt tego consensusu to tzw. teoria odporności stadnej – jest to błędna opinia. Bo nie dość, że duża część populacji ulegnie zakażeniu, to nie ma tutaj żadnej gwarancji, że za chwilę nie wybuchnie większe ognisko zakażenia (…) To, co jest consensusem w walce z pandemią, to ograniczanie kontaktów, maseczki, dystans, dezynfekcja, warunki sanitarne, wentylowanie pomieszczeń i wietrzenie. To przerywa najbardziej skutecznie transmisję wirusa – podkreślił Morawiecki

– Nasza strategia była skuteczna i dziś tej strategii się trzymamy. Dziś mamy do czynienia z bardzo groźnym zjawiskiem – z drugą falą, być może grozi nam trzecia fala. Jesteśmy uzależnieni od tego czy zostanie wynaleziona szczepionka, lekarstwo na COVID-19.

Premier zaznaczył, że ok. 60 proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 jest dzisiaj zajętych. „To duży procent, ale cały czas zwiększamy bazę łóżkową. Zaczęliśmy od 6 tys. łóżek jeszcze 7 tyg. temu. Dzisiaj to 16-17 tys. łóżek”. Premier odwołał się także do wprowadzonych już restrykcji, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa: „Na początku października wdrożyliśmy nowe obostrzenia. Obowiązek noszenia maseczek przez wszystkich. Kierujemy się opiniami wirusologów i dlatego to zaleciliśmy” (…) Możliwości testowe – dziś jedna z wyższych 51 tys., ale były już dni kiedy testowaliśmy ponad 60 tys. Polaków. Nasze możliwości i moce wydajnościowe są wyższe już dzisiaj i coraz bardziej podnoszone” – podkreślił Morawiecki.

Edukacja w czasie pandemii

– Kierujemy się zdaniem ekspertów i na początku zamknęliśmy dla nauki stacjonarnej szkoły ponadpodstawowe, szkoły średnie. To ponad 1,5 mln osób, uczniów, którzy tworzą ten ruch społeczny, tworzą mobilność i powodują, że liczba kontaktów społecznych jest większa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Prawdopodobnie dzisiaj po południu podejmiemy decyzję, że również wyższe klasy szkół podstawowych też będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu.

– Dla dzieci najmłodszych wg. ekspertów jest bardzo ważna nauka w klasach ze względu na efekty społeczne, dlatego staramy się to różnicować (…) Chcę jednak zapewnić, że nie zostawiamy dzieci samych sobie. Na programy wzmacniające edukację zdalną dotąd wydaliśmy już 370 mln zł. – podkreślił szef rządu.

„Naszą szczepionką jest solidarność”

– Do czasu wynalezienia szczepionki musi być zgoda i solidarność. Chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy są ludźmi dobrej woli. Dzisiaj jest na to czas (…) Szczepionki na grypę mamy już zakupione i zamówione ponad 3 mln. Przy czym w latach poprzednich ze szczepionek na grypę korzystało od 1,4 mln do 1,5 mln pacjentów, a wiec mamy już dzisiaj dwa razy więcej szczepionek na grypę. Mało tego dla seniorów powyżej 75. roku życia szczepionki będą bezpłatne. Chciałbym, żeby szczepionka była od 70. roku życia – powiedział premier.

– Nie obiecam, że za parę miesięcy COVID zniknie, bo tego nikt nie wie. Może będzie kolejna fala, może będzie szczepionka, tego dziś nie wiemy. Mogę obiecać, że zrobimy wszystko, że przyznajemy się do błędów, zrobimy wszystko, żeby bronić naszych seniorów, chronić gospodarkę służbę zdrowia i życia wszystkich naszych obywateli

– Najbliższe tygodnie, miesiące, kwartały – oby nie lata, będą najtrudniejsze dla Rzeczypospolitej od dziesięcioleci.

Nasza strategia to droga środka, kiedy odrzucamy extremum. Nasza strategia jest jak najbardziej właściwa, bo musimy się w dłuższym horyzoncie czasowym nauczyć się żyć z koronawirusem, bo pandemia może słabnąć i potem znowu wzrastać”. Premier zaapelował o solidarność. Za Kornelem Morawieckim przypomniał, że „żyjemy nie tylko dla siebie”. Prosił także o przestrzeganie zasad dystans, dezynfekcja, maseczki i aplikacja.

foto: Kancelaria Premiera RP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać