49947875658_481f6fde8b_o

Morawiecki w „Daily Telegraph”: czas na europejski realizm 5G

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek na łamach brytyjskiego dziennika „The Daily Thelegraph” pisze o bezpieczeństwie technologicznym Europy. Zdaniem polskiego szefa rządu w kwestii 5G Europa musi stać razem ze Stanami Zjednoczonymi, unikając długoterminowej zależności kontynentu od nierzetelnych partnerów, kontrolowanych przez autorytarne rządy.

„Pandemia boleśnie uświadomiła nam, jak ważne jest posiadanie własnych bezpiecznych linii produkcyjnych dla branży farmaceutycznej, sprzętu medycznego i laboratoriów. To samo dotyczy decyzji względem 5G. Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem, za który Europejczycy musieliby zapłacić wysoką cenę” – napisał Morawiecki.

Według premiera, nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna będzie w dużej mierze decydować o dobrobycie i miejscu Europy w międzynarodowym systemie łańcucha dostaw, a sieć 5G zmieni przepływ informacji o kluczowym znaczeniu, przyspieszając funkcjonalność komunikacji – a tym samym całej gospodarki – w nieporównywalnym stopniu.

„Świadomość niedoskonałości świata nie powinna odciągać nas od wzajemnych połączeń, ale raczej motywować do uczynienia go jeszcze lepszym i wolnym. Demokratycznie kontrolowany i społecznie odpowiedzialny zglobalizowany świat, reagujący na wymogi suwerenności i bezpieczeństwa w Europie, jest odpowiedzią na te niebezpieczeństwa” – twierdzi polski premier.

Mateusz Morawiecki na łamach brytyjskiego dziennika zwraca uwagę na wartości wspólne dla Europy, które muszą być także kluczową zmienną decydującą o współpracy gospodarczej.

„Aby ta technologia służyła dobrym celom, jej wdrażanie musi opierać się na zaufaniu i demokratycznej kontroli. W przeciwnym razie stajemy przed ryzykiem, że dzisiejszy kryzys będzie jedynie wstępem do tego, co może się zdarzyć, jeśli nieupoważniony podmiot przejmie kontrolę nad sieciami 5G i łańcuchami dostaw. Wkrótce cała nasza gospodarka będzie oparta na tej technologii i bez niej nie będzie mogła funkcjonować. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wpadła ona w ręce prywatnych lub państwowych cyberprzestępców” – przekonuje szef rządu.

„Bezpieczeństwo technologiczne, podobnie jak bezpieczeństwo epidemiologiczne, jest kluczowym wymiarem bezpieczeństwa narodowego. Dla jego zapewnienia państwa muszą mieć możliwość kontrolowania dostawców technologii, dlatego muszą oni pochodzić z krajów szanujących nasze podstawowe wartości: demokrację, transparentność, prawa człowieka i praworządność” – wskazuje polski premier.

Mateusz Morawiecki artykuł zakończył apelem do innych państw o przyjęcie polityk, które mogą zabezpieczyć dostępność nowoczesnych technologii, w tym 5G na europejskim rynku, które według Morawieckiego mają zasadnicze znaczenie dla długoterminowego utrzymania gospodarczych zasad gry, które będą służyć – i ratować – nas wszystkich.

Oprac. Mateusz Krawczyk

 

foto: Fot. Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać