WhatsApp Image 2020-07-22 at 12.31.50

Morawiecki: Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki w środę 22 lipca przedstawił Sejmowi informację ws. szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Szef rządu poinformował posłów, że Polska po długich negocjacjach jest największym beneficjentem Funduszu Spójności, uzyskując w kolejnej perspektywie budżetowej około 70 miliardów euro.

„Te negocjacje pokazały, że Polska była krajem współdecydującym. Mieliśmy do czynienia z różnymi aliansami, sojuszami i Polska wraz z Grupą Wyszehradzką i wraz państwami Europy Środkowej była głosem współdecydującym. Ten głos zadecydował ostatecznie również o kompromisie, o zwycięstwie” – powiedział Morawiecki.

Polski szef rządu uczestniczył w czterodniowych negocjacjach, które rozgrywały się w Brukseli i poświęcone zostały Wieloletnim Ramom Finansowym na lata 2021-2027 oraz tzw. Funduszowi Odbudowy o wartości 750 mld euro. Jest to nowy instrument finansowy Unii Europejskiej, który powstawał w odpowiedzi na trwającą pandemię COVID-19. Jego finansowanie pochodzić będzie z nowych środków własnych i wspólnych spłat państw członkowskich UE.

„Wszystkie fundusze europejskie, wszystkie fundusze związane z Funduszem Odbudowy Europy po koronawirusie to są łączne środki dla całej Unii Europejskiej przekraczające 1 bilion 700 mld euro.” – poinformował Morawiecki, dodając: „Trzeba było dużej ekwilibrystyki budowania sojuszy, żeby Polska została nie tylko włączona do tego Funduszu Odbudowy, ale żeby straty związane z tzw. obniżeniem poprzez grupę skąpców o 22 proc. od propozycji wyjściowych, żeby te straty kosztowały Polskę tylko 3 proc.”.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że Polska otrzymała również 3 mld zł na rozwój mniej zasobnych regionów kraju.

Zdaniem szefa rządu, o polskim sukcesie świadczą także cytaty, jak np. z The Washington Post czy Politico, które mówią o wielkim zwycięstwie Węgier i Polski.

To wielki sukces polskiej dyplomacji – powiedział Morawiecki – Chcę podziękować naszym partnerom, szczególnie z Grupy Wyszehradzkiej, ale też z innych państw, np. ze Słowenii. Dziękuję także ministrom, całej Radzie Ministrów, wszystkim współpracownikom, którzy byli zaangażowani w cały proces.

Według wyliczeń KPRM Polska będzie mogła otrzymać z Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 milardów euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać