soldiers-3516291__340

MON zwiększa zamówienie na dostawy zestawów PIORUN

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę w sprawie pozyskania dla Wojska 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun. Jak podkreślił, to produkt polskiej myśli technicznej, broń produkowana w naszym kraju.
Reklama

Mariusz Błaszczak powiedział na konferencji prasowej, że Pioruny sprawdziły się na Ukrainie.

„Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Polskie władze wyciągają wnioski z wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą. Dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne. Dlatego wyposażamy Polskie Wojsko w nowoczesny sprzęt.”

Resort obrony aneksował umowy z 2016 roku, by zwiększyć zamówienie zestawów Piorun. Trafią one na wyposażenie Wojska Polskiego jeszcze w tym roku. „Tempo jest wysokie” – stwierdził wicepremier i dodał, że takich działań wymaga sytuacja międzynarodowa.
Dostawy będą kontynuowane w następnych latach. Broń produkowana jest w fabryce Mesko.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony.

W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD). PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

Obecny przy podpisaniu umowy prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek powiedział, że cieszy go popularność produkowanych w skarżyskiej spółce Mesko Piorunów. Przypomniał, że ukraińska armia dostała polskie zestawy jeszcze przed wybuchem wojny. Podkreślił, że z zadowoleniem obserwuje, jak polskie uzbrojenie pozwala Ukraińcom skutecznie się bronić. Z jeszcze większa satysfakcją przyjmuje natomiast fakt, że Piorunami interesują się odbiorcy z państw sojuszniczych. Zakupem Piorunów jest zainteresowana m.in. amerykańska armia.

 

foto: https://cdn.pixabay.com/photo/2018/07/04/15/09/soldiers-3516291__340.jpg

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać