FDghX4NXIAE20h8

MON: Białoruskie służby uszkadzają ogrodzenie na granicy, aby umożliwiać migrantom jej przekraczanie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jak przekazała w poniedziałek Straż Graniczna ostatniej doby zanotowano 92 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Według Ministerstwa Obrony Narodowej przekraczanie granicy w nieoznaczonych miejscach umożliwiają migrantom białoruskie służby, które uszkadzają ogrodzenie na granicy z Polską.
Reklama

– Minionej doby tj.28.11 granicę [polsko-białoruską] próbowały przekroczyć 92 osoby. Funkcjonariusze SG wydali 7 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku grupa 33 cudzoziemców siłowo forsowała granicę przy wsparciu białoruskich służb – przekazał w poniedziałek komunikat Straży Granicznej.

O sytuacji na granicy poinformowało także Ministerstwo Obrony Narodowej. – Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę. Dziś do takiej próby doszło w Mielniku. Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę – wskazało w poniedziałek MON.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym ponad 17 tys. prób w październiku. W związku z sytuacją wzmożonej migracji premier Mateusz Morawiecki zwołał w poniedziałek spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych, które ma poruszać temat „niezwykle trudnej” sytuacji geopolitycznej. W rozmowach wezmą udział m.in. Borys Budka i Tomasz Siemoniak (KO), a także Władysław Kosiniak-Kamysz i Władysław Teofil Bartoszewski (PSL). W spotkaniu ma uczestniczyć także Ryszard Terlecki oraz Anita Czerwińska (PiS) oraz Maciej Gdula, Andrzej Szejna, Maciej Konieczny (Lewica).

Białoruś stwarza napiętą sytuację nie tylko na granicy z Polską. Jak przekazała Białoruska Agencja Telegraficzna BelTA, Białoruś planuje przeprowadzić ćwiczenia wojskowe nieopodal granicy z Ukrainą. – Planujemy przeprowadzić ćwiczenia wspólnie z naszymi kolegami i głównym sojusznikiem strategicznym – Federacją Rosyjską – mówił minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin podczas poniedziałkowego spotkania ws. bezpieczeństwa kraju. Minister wskazał, że od 1 grudnia wszystkie wojska białoruskie znajdują się w swoich stałych punktach rozmieszczenia i „zaczną aktywnie angażować się w szkolenie bojowe”.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać