6946430257_a7e2df8015_5k

Misja WHO w Chinach zbada przyczyn pandemii Covid-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Międzynarodowy zespół badaczy i specjalistów ds. COVID-19 uda się do Chin w styczniu celem zbadania źródeł pochodzenia koronawirusa Sars-Cov-2, poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która kieruje misją.

Chiny zdecydowanie sprzeciwiły się wezwaniom do międzynarodowego dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa, twierdząc, że takie wezwania są skierowane przeciwko Chinom, ale były otwarte na dochodzenie prowadzone przez WHO. Jednak nie było jasne, czy śledczy WHO udadzą się do miasta Wuhan, gdzie wykryto wirusa po raz pierwszy.

„WHO nadal kontaktuje się z Chinami i omawia międzynarodowy zespół oraz odwiedzane przez nie miejsca” – powiedział na konferencji prasowej Babatunde Olowokure, regionalny dyrektor WHO ds. Sytuacji kryzysowych na Zachodnim Pacyfiku. „Obecnie rozumiemy, że Chiny witają międzynarodowy zespół i ich wizytę… O ile nam wiadomo, przewiduje się, że nastąpi to na początku stycznia” – powiedział.

W środę członek WHO i dyplomaci powiedzieli Reuterowi, że misja ma udać się do Chin w pierwszym tygodniu stycznia, aby zbadać pochodzenie wirusa. Stany Zjednoczone, które oskarżyły Chiny o ukrywanie źródeł pochowania epidemii i zagrożenia, wezwały do „przejrzystego” dochodzenia pod kierownictwem WHO.

Chińskie media państwowe zasugerowały, że wirus pojawił się po raz pierwszy za granicą, zanim został odkryty w Wuhan, powołując się na jego obecność na importowanych opakowaniach mrożonej żywności i artykułach naukowych, które twierdzą, że krążył w Europie w zeszłym roku. Olowokure powiedział, że dokładny termin podróży będzie zależał od „uzyskania wyników niektórych innych testów, które są przeprowadzane na początku”, bez podawania dalszych szczegółów.

Według danych agencji Reuters, ponad 72,92 miliona ludzi zostało zarażonych nowym koronawirusem na całym świecie, a 1641 733 zmarło. Infekcje odnotowano w ponad 210 krajach i terytoriach od czasu zidentyfikowania pierwszych przypadków w Chinach w grudniu 2019 r. Według danych opublikowanych w czwartek rano przez Johns Hopkins University (JHU) w Baltimore, w środę w ciągu ostatnich 24 godzin w samych Stanach Zjednoczonych zarejestrowano rekordową ilość nowych infekcji: 247403 i 3656 zgonów.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać