{FCDB81E8-FB57-A74E-AA5A-7A73C8742635}

Ministrowie UE wprowadzają nowe sankcje wobec Rosji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali w poniedziałek zielone światło di nałożenie na Rosję sankcji w związku z aresztowaniem i skazaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na blisko trzy lata więzienia. Nie znane są jeszcze szczegóły decyzji UE. Jak twierdzą źródła dyplomatyczne, ramy prawne i zamierzone cele sankcji mogłyby zostać wypracowane w nadchodzących tygodniach.
Reklama

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział wcześniej w niemieckiej gazecie Die Welt, że uważa, iż zdecydowana większość ministrów spraw zagranicznych państw UE poprze sankcje. W przypadku wprowadzania sankcji wymagana jest jednomyślność wszystkich państw UE.

Źródła dyplomatyczne sugerują, że sankcje mogą dotyczyć zamrożenia aktywów lub zakazów podróżowania. Byłby to pierwszy przypadek uruchomienia sankcji za przypadek naruszenia praw człowieka przez państwo trzecie. W komentarzach dla Die Welt ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow ostrzegł, że Moskwa będzie gotowa zareagować, jeśli UE zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji.

Po ataku z wykorzystaniem trucizny i leczeniu w Niemczech Nawalny w połowie stycznia wrócił do Rosji i został natychmiast aresztowany. Krytyk Kremla został skazany na wieloletnie więzienie pod zarzutem naruszenia warunkowego zwolnienia za oszustwo.W sobotę 44-latkowi odmówiono apelacji, a później tego dnia ukarano dużą sumę grzywny za obrazę weterana II wojny światowej. Wraz z wydarzeniami na Białorusi przypadek Nawalnego jest ostatnim punktem zapalnym w stosunkach UE-Rosja.

Oprac. MKr
Źródło: DPA
foto: © European Union 2020 – Source : EP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama