E_3yGmcVUAQQkTC

Ministerstwo Zdrowia wypracowało porozumienie z protestującymi ratownikami medycznymi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę podpisano trójstronne porozumienie między Ministerstwem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Według porozumienia ratownik nie będzie mógł zarabiać mniej niż 40 zł/h, a tzw. dodatek wyjazdowy zostanie przywrócony.

Porozumienie, o którym poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, zawiesza strajk Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

Zgodnie z założeniami trójstronnego dokumentu, ratownikom zostanie przywrócony tzw. dodatek wyjazdowy (wcześniej zlikwidowany w 2011 r.). Jak tłumaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dodatek ten jest 30 procentowy i przysługuje za pracę w ciężkich warunkach. Wypracowane porozumienie zobowiązuje pracodawców do tego, aby ratownicy nie zarabiali mniej niż 40 zł/h.

Jak informował Kraska, minimalna kwota godzinowa w połączeniu z dodatkiem wyjazdowym oraz dodatkami m.in. dla kierowców czy kierowników zespołu ratownictwa daje łącznie około 60 zł/h.

– Komitet od wczoraj zawiesił, przerwał działania protestacyjne. Będziemy obserwować realizację tego porozumienia, jeżeli coś będzie nie tak, na jakimś etapie, to wrócimy do działań – oświadczył przedstawiciel Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych Piotr Dymon dodając, że zawarte porozumienie nie w pełni satysfakcjonuje ratowników.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama