Epcd0InXMAI4Nut

Minister zdrowia: „Wprowadzamy narodową kwarantannę”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu, od 28 grudnia do 17 stycznia tzw. „kwarantannę narodową”. – Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele, również na wyjazdy służbowe, zamykamy także stoki – powiedział w czwartek szef resortu zdrowia.

Minister podkreślił, że mamy za sobą blisko dwumiesięczną, wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii, która rozpoczęła się w październiku, a apogeum osiągnęła na początku listopada. – Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi – powiedział minister NIEDZIELSKI. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym podczas konferencji prasowej poinformowało o przedłużeniu do 17 stycznia 2021 r. etapu odpowiedzialności, podczas którego wprowadzone zostaną dodatkowe ograniczenia. Wśród niektórych z nich znajduję się zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra.

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. – Zamykamy również galerie handlowe, oprócz drogerii i sklepów spożywczych. Co ważne, zbliża się sylwester – chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczania się.

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. W tym czasie wprowadzone zostaną: Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe;    Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze;    Zamknięte stoki narciarskie; Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego; 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać