49941957696_205b447f02_b

Minister Szumowski podał się do dymisji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej we wtorek 18 sierpnia, minister Łukasz Szumowski poinformował o złożeniu rezygnacji z funkcji ministra zdrowia, którą pełnił od 2018 r. zastępując wówczas na czele resortu zdrowia Konstantego Radziwiła. Łukasz Szumowski poinformował, że pozostaje na stanowisku posła do Sejmu RP, oraz planuje powrócić do zawodu lekarza. Nie znany jest na razie następny kandydat na szefa resortu zdrowia.

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Po ukończeniu studiów na Akademii Medycznej w Warszawie wraz z żoną pracował przez miesiąc w Kalkucie, w pierwszym domu opieki, która założyła Matka Teresa. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 doktora habilitowanego. Profesorem tytularnym został w 2016 r., za kadencji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. W administracji rządowej pracował od 2011 r., kiedy został przewodniczącym zespołu specjalistycznego nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W listopadzie 2016 r. został podsekretarzem w MNiSW kierowanym przez Jarosława Gowina.

Minister Łukasz Szumowski kierował polityką państwa podczas pandemii COVID-19. Od początku kryzysu zdrowia publicznego zajmował najwyższe miejsca w rankingach zaufania społecznego. W ostatni poniedziałek z funkcji wiceministra zdrowia zrezygnował Janusz Cieszyński.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać