50515834908_3e78886911_k

Minister Rau: kompromis w kontekście powiązania praworządności z wieloletnim budżetem jest możliwy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau w Programie Pierwszym Polskiego Radia zapowiedział, że kompromis w kontekście negocjowanego powiązania mechanizmu praworządności z wieloletnim budżetem Unii Europejskiej, jest możliwy.

– Kompromis musi sprowadzać się do rzeczy fundamentalnej: warunkowość może być ograniczona wyłącznie do takiej ochrony budżetu UE, która zabezpiecza przed działaniami o charakterze kryminalnym; to jest rzeczywiście możliwe – ocenił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Nawiązując do wtorkowej wizycie w Warszawie premiera Węgier Viktora Orbana, polski minister spraw zagranicznych podkreślił, że „jestesmy blisko zwycięstwa”.

– Przede wszystkim, że mamy (Polska i Węgry – red.) takie same poglądy i takie same zamierzenia negocjacyjne, jeśli chodzi o nasze stanowisko w sprawie funduszy unijnych i mechanizmu warunkowości” – powiedział. „I to, że kryterium zwycięstwa jest tutaj jedno – i nie ulega wątpliwości – a mianowicie, że uda nam się obronić zarówno funkcjonowanie traktatów europejskich, jak i konkluzje Rady Europejskiej z lipca tego roku – dodał szef MSZ. Rau podkreślił, że Rau „mechanizm warunkowości, który sprowadza się (…) tylko do braku pewności prawa, możliwości wpływania na postępowanie państw członkowskich Unii Europejskiej przy kierowaniu się kryteriami politycznymi bądź, gorzej, ideologicznymi – nie będzie miał zastosowania”.

Minister podkreślił, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w ciągu najbliższych dwóch dni to cała procedura zostanie „najprawdopodobniej przedłużona”. – Będzie będzie jeszcze jedno posiedzenie Rady Europejskiej, dodatkowe, w tym roku , albo też dojdzie do przeniesienia tych negocjacji, już w innych okolicznościach, na przyszły rok pod rządami prezydencji portugalskiej” – wyjaśnił Zbigniew Rau.

Szczyt Rady Europejskiej

W czwartek i piątek obędzie się  szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy oraz negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie. Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjętę już przez ambasadorów pozostałych 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Premierzy obu krajów zgłosili gotowość do zawetowania Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 wraz z funduszem odbudowy.

foto: Sebastian Indra / MSZ

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać