Enq9BbSW8AADZQc

Minister Niedzielski: wisi nad nami ryzyko trzeciej fali pandemii. Szpitale tymczasowe są naszą ostatnią, czwartą linią obrony

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Minister Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę 25 listopada poinformował o wprowadzeniu nowego systemu rejestrowania i informowania o stanie pandemii w Polsce.

Jak podkreślił szef resortu zdrowia, poprzedni system opierał się na danych centralnie zbieranych i udostępnianych przez resort zdrowia, co de facto prowadziło do opóźnienia w przekazywanych danych o dobę lub więcej. Nowy system przekazuje na bieżąco dane zgłaszane przez laboratoria badawcze wykonujące testy w kierunku koronawirusa. Minister Niedzielski dodał także, że dane te prowadziły do pewnych dysproporcji w ilości rejestrowanych przypadków w ciągu doby. – To opóźnienie, które zlikwidowaliśmy powoduje przesunięcie momentu, kiedy pokazujemy, gdzie jesteśmy w pandemii. Mimo pewnej tendencji zmniejszenia, to dzienna liczba zachorowań 10-15k to wciąż ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej – podkreślił minister Niedzielski.

Niemniej, jak wskazuje szef resortu zdrowia, restrykcje wprowadzane dwa tygodnie temu doprowadziły do zmniejszenia ilości zachorowań i ograniczenie rozprzestrzenienia się pandemii. Sytuacja jest jednak w dalszym ciągu poważna – podkreślił minister informując o wysokim wskaźniku ofiar śmiertelnych odnotowywanych w wyniku COVID-19.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 15 362 przypadków zakażenia. Zmarły 674 osoby – najwięcej od początku pandemii. Wykonano 48,4 tys. testów. Według informacji na temat zlecanych testów wynika, że maleje liczba skierowań wypisywanych przez lekarzy POZ. Jak wskazuje krajowa konsultant ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas wiele osób z objawami infekcji nie zgłasza się do lekarzy POZ, bo nie chce być objętych automatyczną kwarantanną, a w przypadku pozytywnego testu, izolacją trwającą co najmniej 10 dni.

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii szpitali tymczasowych. Szef resortu zdrowia podkreślił, że stanowią one ostatnią linię obrony, także w kontekście przyszłych zagrożeń, w tym trzeciej fali pandemii, które może wystąpić w lutym 2021 r. Jak zaznaczył minister Niedzielski, nawet powszechne szczepienie nie zapewnią ochrony w tym czasie. Konieczne jest zatem stosowanie się do zasad dystansu. Według decyzji premiera Morawieckiego, w przyszłym roku ferie zimowe odbędą się w jednym terminie od 4 do 17 stycznia 2021. Ma to zabezpieczyć społeczeństwo przed lutowym szczytem zachorowań na grypę i potencjalną trzecią falą pandemii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać