EmdlJIfXcAEAJX0

Minister Niedzielski: będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek odbyło się spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzejem Dudą, z udziałem szefa BBN Pawła Solocha, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka.

– Dzisiaj pan prezydent spotkał się z panem premierem i panami ministrami. Tematem było ostateczne omówienie narodowego programu szczepień na dzień przed jego ogłoszeniem. Tematem spotkania było przygotowanie do tego programu – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Minister Dworczyk powiedział wcześniej w poniedziałek, że na spotkaniu z prezydentem zaprezentowany zostanie aktualny plan prac nad Narodowym Programem Szczepień. Według założeń programu, celem szczepień jest doprowadzenie w 2021 r. do osiągnięcia odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział po spotkaniu z prezydentem, że będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia „tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych, które dotyczą okresu ferii, by uniknąć trzeciej fali”. – Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne – powiedział Niedzielski, dodając, że obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, więc jeśli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej. – Żeby uniknąć efektu, kiedy w lutym nie będziemy mieć jeszcze efektu popularcyjnego zaszczepienia (na koronawirusa – red) i żeby uniknąć trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała na tym samym poziomie na kolejne okresy – podkreślił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia w kontekście do Narodowego Programu Szczepień dodał także, że najpewniej w lutym uda się zakończyć szczepienia grupy „zero” czyli przede wszystkim medyków.

„To był ostatni etap konsultacji, klamra zamykająca rozmowy i dyskusje, które trwały przez ostatnie dni. Wpłynęło ponad 2200 różnego rodzaju informacji, zgłoszeń i opinii na temat narodowego programu szczepień. Dzisiaj rano o godz. 10:00 w czasie posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego omawialiśmy dokument, który został już wzbogacony o kilkadziesiąt elementów przedstawionych w trakcie konsultacji. Teraz jeszcze u pana prezydenta był bardzo dokładnie omówiony, pan prezydent przedłożył pewne propozycje” – powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Według zapowiedzi szefa KPRM jutro rząd przyjmie narodowy program szczepień w formie uchwały Rady Ministrów.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 4 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 96 osób. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi 1 140 572. Przeprowadzono w ciągu doby 19,9 tys. testów. W Polsce pozostaje aktywnych ponad 270 tys. przypadków.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać