Flag of South Korea.

Minister Mariusz Błaszczak w Korei Południowej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Reklama

„Rozmawialiśmy o przyśpieszeniu dostaw tego uzbrojenia do Wojska Polskiego” – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON spotkał się również z swoim koreańskim odpowiednikiem – ministrem Lee Jong-sup. Ministrowie podpisali porozumienie o współpracy – list intencyjny, który stanowi o możliwościach rozwoju wspólnych badań.

„Chodzi o badania związane z możliwością późniejszej produkcji nowoczesnej broni. To jest rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie, dlatego, że daje szansę również polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu oraz polskim instytucjom naukowym. Musimy takie działania podejmować, gdyż nikt za nas tych działań nie przeprowadzi. To jest szansa dla polskich naukowców, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Niebawem polscy eksperci przyjadą do Seulu, żeby omówić szczegóły” – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Polska od lat współpracuje z Koreą Południową w kwestiach obronnych. Na podwoziu produkowanym na licencji firmy Samsung Techwin, osadzona jest polska armatohaubica Krab – jeden z najlepszych tego typu systemów na świecie. Spolonizowana odmiana koreańskiego podwozia została opracowana wspólnie przez polskich i koreańskich konstruktorów. Obecnie inny koreański koncern – Hyundai Rotem zabiega o udział w potencjalnym wznowieniu prac nad programem Wilk – opracowania i produkcji polskiego czołgu podstawowego.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, we wpisie na Twitterze, że zapoznał się z ofertą zakupu koreańskich czołgów K2.

„Współpraca będzie zakładała wysoki poziom polonizacji, który da impuls rozwojowy polskiej zbrojeniówce. Mam nadzieję, że będzie to dobra oferta i razem z polskim przemysłem zbrojeniowym w krótkim czasie czołgi K2 trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”- napisał minister Mariusz Błaszczak, który jest z wizytą w Korei Południowej. „Będziemy konsekwentnie zwiększać potencjał pancerny Sił Zbrojnych RP” – dodał.

„Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie zwiększało się liczebnie i było wyposażane w nowoczesną broń. Szczegóły będziemy negocjować, punkt wyjścia jest bardzo dobry” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Źródło: Twitter
foto: https://media.istockphoto.com/photos/flag-of-south-korea-picture-id524086323?b=1&k=20&m=524086323&s=170667a&w=0&h=dBsYjqfkXyuHEYqdtdIsHdBDLcUt4tMuVraXR3eRAu0=

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać