Ek24XspXIAAJ9Ru

Minister Dworczyk: trwa budowa szpitala na Stadionie Narodowym

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej 21 października minister Dworczyk poinformował o postępach związanych z konstrukcją szpitala na Stadionie Narodowym.

Szpital jest budowany w trzech etapach – powiedział minister – Pierwszy etap, który będzie zakończony najszybciej, to jest 300 łóżek, z czego 50 łóżek będzie przeznaczone do intensywnej terapii, pozostałe do leczenia tlenowego (…) Drugi etap, który w miarę szybko powinniśmy zakończy, to 500 łóżek.

Jeśli sytuacja pandemiczna w kraju będzie pogarszała się, wtedy szpital będzie mógł zostać rozwinięty do 1000 łóżek – ze 100 łóżkami do intensywnej terapii.

Szpital jest budowany w pomieszczeniach na koronie Stadionu Narodowego – poinformował szed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – to są duże pomieszczenia, żeby personel medyczny miał łatwy dostęp do dużej liczby łóżek i pacjentów oraz żeby można było w takim trybie nadzwyczajnym funkcjonować.

Dziś trwają tam prace budowlanę. „Są dostosowywane sanitariaty, toalety dla chorych, dla personelu. Budowane są śluzy, które będą oddzielały strefy czyste od stref zakażonych. Zwożony jest sprzęt z ARM i są przygotowywane instalacje elektryczne”.

 

– To co jest bardzo dużym wyzwaniem – podkreślił miniter – to jest personel medyczny. „My łącznie na te pierwszych 500 łóżek będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego: przede wszystkim lekarzy, ale również pielęgniarek, ratowników medycznych – ponad 170 osób. 340 opiekunów medycznych i sanitarnych oraz 85 ratowników po kursie pierwszej pomocy”. Jak zaznaczył minister projekt budowy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym spotkał się z pozytywnym odźwiękiem w środowisku medycznym. Od poniedziałku zgłosiło się już ponad 160 osób z personelu medycznego.

– Natomiast dzisiaj uruchamiamy specjalną linie informacyjną – infolinię dedykowaną dla lekarzy i personelu medycznego, który chciałby podjąć pracę na Stadionie Narodowym w szpitalu tymczasowym.

Została również uruchomiona strona szpitalnarodowy.pl, na której osoby zainteresowane pracą, wolontariatem mogą wypełniać stosowny formularz i w ten sposób zgłaszać się do podjęcia działań w ramach tego projektu.

foto: Daniel Gnap / KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać