Evo7D12XYAAHOl3

Minister Dworczyk: do Polski trafi szybciej blisko milion szczepionek Pfizera

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Minister Michał Dworczyk, który pełni funkcję pełnomocnika ds. szczepień, podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości rejestracji na szczepienia dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniły od stycznia formularz deklarujący gotowość do zaszczepienia się.
Reklama

Jak podkreślił minister, w ostatnich dniach widoczny był zdecydowany spadek dynamiki rejestracji osób powyżej 60 roku życia. „Mimo tego, że terminy wciąż się zwiększają, to zainteresowanie rejestracją w wyraźny sposób opadło w tej grupie, która w tej chwili się rejestruje”. Jednocześnie „Dzięki zaangażowaniu szeregu polityków na forum europejskim (…) wczoraj została podjęta decyzja, że dostaniemy blisko milion szczepionek firmy Pfizer”.

W kontekście szczepionek, których jest coraz więcej „wolnych terminów do szczepień w kwietniu i maju, do końca tych dwóch miesięcy, mamy 1,8 mln, a jeszcze teraz, na kwiecień dokładamy kolejne pół miliona slotów, czyli będziemy mieli do wypełnienia 2,3 mln wolnych miejsc”.

Wcześniej w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia. Jak podał ta grupa licząca ponad 600 tys. osób. Przyznał jednak, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat rejestrowały się na kwietniowe terminy szczepień. Dlatego – na kilka godzin zostaje wstrzymana rejestracja; potem do każdej takiej osoby zadzwoni konsultant lub automat proponujący termin w drugiej połowie maja.

Osoby, które w wyniku błędu systemu zostały zapisane w czwartek na szczepienie na kwiecień, dostaną propozycję terminów majowych i otrzymają taką informację w piątek. Około 60 tys. czterdziestolatków otrzymało termin szczepienia na kwiecień. Ta grupa miała zgodnie z planem otrzymać terminy szczepień w maju. Ustalenie nowego terminu szczepień dotyczy osób w wieku 40-49 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama