37D69253-7A01-43B5-99BD-715A89378E73

Mikronezja podpisuje nową umowę o bezpieczeństwie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że osiągnęły porozumienie z Mikronezją w sprawie przedłużenia trwających od dziesięcioleci więzi politycznych i bezpieczeństwa, zapobiegając chińskim wysiłkom na rzecz budowania wpływów w regionie.

Urzędnicy Departamentu Stanu poinformowali, że w Pohnpei podpisano trzy dokumenty, sygnalizujące przedłużenie 20-letniej umowy, która daje wyspiarskiemu krajowi gwarancje bezpieczeństwa i budżetu. W zamian Waszyngton zyskuje wpływy i prawo do lokalizacji obiektów wojskowych w środkowej części Pacyfiku.

Podpisanie umów będzie ciosem dla Chin, które podjęły wspólne wysiłki w celu zwiększenia swoich wpływów w Mikronezji, wywołując niepokój wśród niektórych lokalnych polityków.W marcu ówczesny prezydent David Panuelo oskarżył Chiny o angażowanie się w przekupstwo, nękanie i szpiegostwo, próbując zwiększyć swoje wpływy. „Jesteśmy przekupywani, by być współwinnymi i przekupywani, by milczeć. To ciężkie słowo, ale niezależnie od tego jest to trafny opis” – powiedział.

Rozmowy USA z Mikronezją na temat tak zwanego „paktu” toczą się od lat, obok podobnych umów z sąsiednim Palau i Wyspami Marshalla. Wszystkie trzy wygasają do końca 2023 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać