brazil-g154720139_1920

Międzynarodowy Trybunał Karny oskarża prezydenta Brazylii o „zbrodnie przeciwko ludzkości”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Oskarżenie prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro’a o zbrodnie przeciwko ludzkości wiąże się – jak podał we wtorek Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) z jego rzekomym udziałem w wylesianiu Amazonii.

ICC oskarżył Bolsonaro’a i jego administrację, przychylając się do wniosku aktywistów ekologicznych z austriackiej organizacji AllRise. Według działaczy prezydent Brazylii „systematycznie usuwał, neutralizował lub osłabiał ustawy, agencje oraz jednostki zajmujące się ochroną Amazonii”, co było częścią szeroko zakrojonej kampanii wycinania lasów Amazonii. ICC przekazuje w oskarżeniu, że prezydent niszczy 4 tys. km kwadratowych lasów deszczowych rocznie. Jak podają aktywiści AllRise, według wyliczeń zespołu ekspertów, prędkość wylesiania może doprowadzić do 180 tys. zgonów (związanymi z ociepleniem klimatu) na całym świecie w najbliższym stuleciu.

– Na przestrzeni ostatnich lat nauka zdołała dostrzec związek przyczynowy pomiędzy emisją gazów cieplarnianych i ich konsekwencjami – powiedział Rupert Stuart Smith z Uniwersytetu Oksfordzkiego, w rozmowie z AFP.

Niszczenie lasów Amazonii sprawia, że region traci florę, która naturalnie filtruje CO2. Ponadto po wycięciu drzew tereny są wypalane, a następnie przeznaczane na potrzeby rolnictwa przemysłowego, co uwalnia do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż pozostałe lasy Amazonii są w stanie wchłonąć.

Założyciel AllRise Johannes Wesemann przekazał, że celem skargi do ICC było pokazanie globalnej wagi masowego wylesiania. Oskarżenie jest bezprecedensowe w swoim wyraźnym połączniu wycinania lasów z utratą ludzkiego życia.

Oprac: KR
Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama