photographer-2018817_1920

Media sprzeciwiają się zakazowi relacjonowania wydarzeń w pasie przygranicznym z Białorusią

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek we wspólnym oświadczeniu 30 redakcji i organizacji dziennikarskich sprzeciwiło się zakazowi możliwości pracy w pasie przygranicznym z Białorusią, objętym stanem wyjątkowym. Dziennikarze zaapelowali o zmianę zapisu w ustawie wprowadzającej stan wyjątkowy.

Oświadczenie sprzeciwiające się zakazowi wstępu na tereny przygraniczne podpisał m.in. Onet, WP, TVN24, Rzeczpospolita, RMF FM, TOK FM czy SDP.

– Informujemy władze Rzeczpospolitej i opinię publiczną, że nie zgadzamy się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym. […] Stwierdzamy, że działania władz są sprzeczne z zasadą wolności słowa, stanowią też przejaw niezgodnego z prawem prasowym utrudniania pracy dziennikarzom i tłumienia krytyki prasowej – pisze RRM24, przywołując oświadczenie.

Media podkreśliły, że ich praca nie wiąże się z utrudnianiem pracy służb kontrolujących granicę. Powołały się na opinię Rzecznika Praw obywatelskich, który stwierdza, że obecność mediów w pasie przygranicznym jest uzasadniona, a ich brak zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się dezinformacji.

Dziennikarze zaznaczyli, że przepisy ustawy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego pozwalają na pracę i swobodne przemieszczanie się po terenie podmiotom świadczącym szereg usług i prowadzącym działalność gospodarczą. Dlatego też wezwali o zmianę zapisu w ustawie i pozwolenie na wejście dziennikarzy na obszar.

Media zarzucają władzy unikanie i niedopuszczanie do kontroli społecznej w pasie przygranicznym.

Redakcje i organizacje wspierające sprzeciw:
Onet, Wirtualna Polska, OKO.press, Gazeta.pl, TVN24, Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Fakt, Super Express, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, POLITYKA, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Wprost, Przegląd, Angora, Forum, Polityka Insight, Liberte!, Trybuna, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Press, Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Reporterzy Bez Granic, Fundacja Reporterów.

Oprac. KR
Źródło: RMF24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama