Guz

Mateusz Morawiecki: To ostatni etap przed narodową kwarantanną

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne restrykcje związane z pandemią COVID-19. Jak wskazał szef rządu, nie dochodzi obecnie do dostatecznego zredukowania liczby zakażeń, aby mówić o jakimkolwiek wypłaszczeniu wskaźnika zachorowań. Konieczne jest zatem wprowadzenie dalszych obostrzeń, które dają szansę przecięcia łańcucha zakażeń.

– Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25,000  przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Od najbliższej soboty 7 listopada obowiązywać będzie rozszerzenie nauczania zdalnego, teraz także dla klas 1-3. Przedłużony okres nauki zdalnej dla uczniów od klasy 4 obowiązywać będzie do 29 listopada. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe operować będą w dalszym ciągu w trybie zdalnym, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności oraz utrzymane zostanie zawieszenie działalność basenow, Aquaparków i siłowni.  Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczony zostanie dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – 500 zł.

Zamknięte zostaną placówki kultury: teatry, kina, muzea, teatry, galerie sztuki, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne zostaną tymczasowo zamknięte. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 m2. W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego. Utrzymany jest nakaz  ograniczenia zgromadzeń publicznych do max. 5 osób oraz zakaz organizowania spotkań i imprez.

Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych: otwarte pozostaną sklepy  z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługami. W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os na 10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Szef rządu podkreślił, że w Polsce wciąż dostępne są rezerwy sprzętu medycznego. W ostatnim tygodniu wydano 1000 dodatkowych respiratorów, a kolejne 1000 zostanie rozdysponowanych w najbliższych dniach. 31 proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 pozostaje wolnych. Konieczne jest zdaniem premiera zachowanie tego buforu, co uzasadnia wprowadzanie dalszych ograniczeń.

Premier Morawiecki podkreślił, że wiele instytutów specjalistycznych przestrzeda przed kolejnymi falami pandemii. – Musimy przygotować się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gosp. w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z daną – zaznaczył szef rządu.

Premier odniósł się także do trwających od 22 października protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Jak zaznaczył szef rządu – Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Szef rządu przedstawił także etapy wprowadzanych zasad bezpieczeństwa. Jak podkreślił, wprowadzone restrykcje są ostatnim etapiem poprzedającym tzw. narodową kwarantannę, która obejmuje pełny lockdown polskiej gospodarki.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączony zostanie ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać